
Megjelent a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amely csütörtöktől hat hónappal ismét meghosszabbítja a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet. Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt módosítás szerint ezt az országos rendőrfőkapitány és a menekültügyi hatóság vezetője kezdeményezte, szerintük ugyanis annak törvényi feltételei fennállnak. (Valójában a válsághelyzet eredetileg rögzített feltételei már a kezdetekkor sem álltak fenn). A kormány döntése egyelőre szeptember 6-ig hatályos.
Ezt a fajta válsághelyzetet először 2015 szeptemberében hirdették ki Magyarországon, akkor csak néhány megyére, majd 2016-tól az egész ország területére. Azóta a jogszabályt időbeli hatályát többször hosszabbították. A jogszabály egyébként pontosan meghatározza, mikor rendelhető el a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet, és a hivatalos statisztikák alapján ezek egyike sem teljesül. Az Országos Rendőr-főkapitányság illegális migrációt bemutató oldalán közölt számok a döntést nem támasztják alá, igaz, a jogszabály alapján a válsághelyzetet indokolhatja bármilyen „migrációs helyzettel összefüggő körülmény”, ami valamely település közbiztonságát közvetlenül veszélyezteti.
Az ellenzéki pártok és a civil jogvédők a törvény alapján már eleve érthetetlennek, jogsértőnek nevezték annak elrendelését, mivel a kabinet nem árulta el, mi a konkrét indok. Az eredeti rendelet alapján az országos rendőrfőkapitánynak és a menekültügyi hatóság vezetőjének a válsághelyzet elrendelése után legalább 15 naponként közösen tájékoztatnia kell az idegenrendészetért és menekültügyért felelős minisztert a válsághelyzet elrendelését megalapozó feltételek fennállásáról. Erről a közvélemény arra hivatkozva nem kap tájékoztatást, hogy ezek titkos adatok.
A kormánynak május közepén a háborús veszélyhelyzetet is meg kell hosszabbítania, akkor jár le a korábbi rendelet hatálya. (Érdekesség, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a napokban többször utalt arra, hogy eljött a béke, ennek ellenére vélhetően azt is hosszabbítják). Jelenleg ez a két permanens válság- és veszélyhelyzet érvényes. Öt éve bevezették az egészségügyi veszélyhelyzetet is, ám azt 2022. novemberében megszüntették. A „kivételes jogrend” teszi lehetővé, hogy az Orbán-kormány rendeletekkel kormányozzon.