![Török Gábor a Rogán-ügyről: ez minden bizonnyal felgyorsítja politikai pályafutása lezárását](/data/wp-content/uploads/2018/05/torokgabor.jpg)
Az elmúlt néhány napban elolvastam, meghallgattam jó sok értelmezést Rogán Antal korrupciós listára kerüléséről. A szégyentől a pitiáner bosszúig volt itt minden, ám azt nyilván majd csak az idő dönti el, hogy politikailag pontosan mekkora a kár – írja Török Gábor elemző a Facebook-oldalán, miután már napok óta latolgatja a sajtó az amerikai szankciós listára való kerülés következményeit.
Mint lapunk is beszámolt róla, Rogán Antalnak, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszternek a neve kedden került fel az amerikai pénzügyminisztérium külföldi vagyonellenőrzési hivatalának szankciós listájára, a hivatalos indoklás szerint a magyarországi korrupcióban való érintettsége miatt. A lépést az úgynevezett Magnyitszkij-törvény alapján hozták meg. Az amerikai kormány gyanúja szerint a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető politikus kidolgozója, működtetője és haszonélvezője volt annak az államot ezer szállal átszövő korrupciós rendszernek, aminek révén ő és holdudvara is gazdagodott. Listára kerülésével Rogán Antalt átmenetileg kitiltották Amerikából és befagyasztották az ő és érdekkörének helyi vagyonát (amennyiben volt nekik ilyen).
Az elemző szerint az ügy politikai vesztesége nem lesz jelentős, ha – amint azt az Orbán-kormány reméli – az új amerikai adminisztráció rövid időn belül módosítja a listát, vagy legalább hivatalosan jelzi, hogy nem ért egyet a magyar miniszter megbélyegzésével, és elindítja a törlési folyamatot. – Ha hónapok múlva sem történik semmi, akkor minden nappal egyre kínosabb lesz mindez a magyar kormánynak – vélekedik, de szerinte igazából az ügy névadójának árt leginkább a listára kerülés.
Ezért érdemes az érintettel, azaz a Rogán Antallal kapcsolatos politikai és személyes következményekkel is foglalkozni, mert eddig erről kevesebb szó esett. Azt önmagában nagyon furcsának találja, hogy a miniszter még nem szólalt meg, „hiszen olyan súlyú ügyről van szó, ami után a nyilvánosság joggal várja el a megválasztott, megbízott és itt egyértelműen megvádolt politikus válaszát”. De az igazi kérdés szerinte az, hogy Rogán miképpen dolgozza majd fel ezt az ügyet, milyen következtetéseket von le belőle, és mit gondolnak erről azok, akikhez politikai, baráti, családi és üzleti kapcsolatok kötik. Most ugyanis a szankció minden következményét neki és személyes környezetének globális mértékben kell megtapasztalnia, és mondandója alátámasztására Török posztjához csatolta az amerikai nagykövetség bejegyzését, amelyben önvizsgálatot javasolnak a Rogánnal és köreivel üzletelő partnereknek.
Ennél átláthatóbbnak látja az elemző a politikai-közéleti részt: még ha a bélyeg előbb-utóbb hivatalosan le is kerül majd Rogán Antalról, szerinte ez az ügy minden bizonnyal felgyorsítja a miniszter politikai pályafutásának lezárását, és a hivatásos politikán túli karrierjét is jelentősen meghatározza. Innentől kezdve tehertétellé válhat a jelenléte a kormányban, még akkor is, ha szerepe szinte pótolhatatlan a hatalomgyár működtetésében – szögezte le. Nagy energiákat kell majd fordítani a listáról való levételéért, mindeközben rengeteg kellemetlen kérdést kell megválaszolni, könnyen lehet, hogy újra tematizálva az összes vele kapcsolatos ügyet, és már nem csak belföldön, de ennél sokkal szélesebb körben is számítani kell a politikussal kapcsolatos „előzetes tudásra”, bizalmatlanságra.