Tovább szigorítanak és az anyagellátást is központosítják az egészségügyben
Pintér Sándor belügyminiszter  (MTI/Hegedüs Róbert)

A kórházak irányításának központosítását követi az anyagellátásé – jelentette be Pintér Sándor egszségügyért is felelős belügyminiszter a Magyar Kótházszövetség szakmai konferenciáján, ahol kiderült, hogy hamarosan egyetlen nagy központi raktárból  látják majd el valamennyi intézményt gyógyítási eszközökkel. Ezzel egyidejűleg 26 raktárat zárnak be. 

A Népszava tudósítása szerint a központi anyagellátó 200-féle eszközzel nyit és fokozatosan bővítik a kínálatát. „Ha egy OBI vagy a Spar meg tudja oldani akár 40-50 ezer termék központi raktározását, miért ne menne ez az egészségügynek?” – jegyezte meg a belügyminiszter, aki  beszélt arról is, hogy egy belső ellenőrzés során 200 olyan orvost találtak, aki ugyan teljes munkaidőben dolgozik, de idén augusztus végéig ötvennél kevesebb beteget látott el. Volt olyan orvos is, aki az állami rendszerben kevesebb mint sáz beteget látott el, de a magánellátásban 1800-at. 

– Miért jön dolgozni? – tette fel a kérdést a miniszter önmagának. – Lehet, hogy én rosszindulatú rendőr vagyok, de esetleg nem azért, hogy betegeket szerezzen a magánellátásához? Hozzátette: a jövőben azt is megnézik, hogy a teljes munkaidőben alkalmazott orvosok hány beteget látnak el, s növelik az ellenőrök számát is. – Ha mindent összeadunk, alig száz ellenőr volt az egész egészségügyi rendszerben. S ugyan az egészségügy átalakításához tanulmányt készítő Boston Consulting Group 2-3 ezer ellenőrt javasolt, de úgy gondolom, hogy mi erkölcsileg egy kicsit jobban állunk, és ezért csak 300 ellenőr kezdi meg a munkáját az egészségügyben.

Az egészségügyért felelős államtitkár, Takács Péter arról beszélt, hogy idén még 42,7 milliárd forintot kapnak a kórházak adósságaik rendezésére. Idén eddig két adósságrendezés volt, 104,5 milliárdhoz már hozzájutottak a beszállítók. Korábbi szakmai konferenciákon 2024-re még további 100 milliárd forintot meghaladó adósságrendezést ígértek az ágazat vezetői, így meglehetős csalódást keltettek Takács Péter szavai.

A Népszava cikkét jegyző Danó Anna kérdésére az Orvostechnikai Szövetség főtitkára azt mondta: döbbenten értesültek arról, hogy a Pénzügyminisztérium, megszegve a korábbi ígéretét, csupán a jelenleg fennálló – visszafogott számítások szerint is 130 milliárd forintot meghaladó – lejárt tartozásállomány töredékének rendezésére biztosít fedezetet. Rásky László kijelentette: ez több magyarországi gyártó halálos ítéletével ér föl.