Tudományos siker: indulhat a vesecsereprogram

Tudományos siker: indulhat a vesecsereprogram

Vesedialízis a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján Budapesten 2020. február 24-én (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Még idén elindulhat a hazai vesecsereprogram, aminek segítségével könnyebb lesz megfelelő donort találni a vesebetegeknek, és ezzel jelentősen javulhatnak a túlélési esélyeik – írja közleményében a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (HUN-REN KRTK).

Az európai és hamarosan a magyar vesebetegek életét is megkönnyítheti az a szoftver, amelynek a fejlesztésében magyar kutatók is részt vettek, s a barcelonai és portugál kutatókkal a témában közösen írt cikket díjjal jutalmazta a spanyol operációkutatási társaság (SEIO). „Legtöbben a házastársuknak vagy a gyermeküknek, illetve a szüleiknek hajlandók felajánlani a páros szervükből egyet, ám hiába a közeli rokonság, a donorok és a betegek gyakran nem »csereszabatosak« egymással” – mondta a HUN-REN portál kérdésére Biró Péter, a HUN-REN KRTK KTI Mechanizmustervezés Lendület kutatócsoport vezetője.

Jelenleg a vesedonorok nagy része agyhalott, élődonorok esetében viszont Magyarországon még nincs lehetőség többes vesecserére, csak párosra, és csak ugyanabban a transzplantációs központban. A szoftver segítségével a projektben résztvevők könnyebben találhatnak megfelelő donort, és elcserélhetik egymással a donorjaikat. A HUN-REN KRTK, az Óbudai Egyetem, a Glasgow University és az INESC TEC Porto kutatói két ütemben fejlesztették ki a szoftvert és folyamatosan frissülő algoritmust, ami mintegy húsz különböző szempont alapján találja meg a legoptimálisabb cseremegoldásokat. A szoftver előrejelzést ad arról is, hogy hány évig működik majd megbízhatóan a beültetett vese. A program elindulása után először csak országon belül lesz lehetőség a párkeresére, később a nemzetközi adatbázisokhoz is csatlakozhat majd Magyarország.