Már zajlanak a most szombatra halasztott Szent István-napi fővárosi tűzijáték előkészületei.
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta: a szombaton 21 órakor kezdődő tűz- és fényjáték során uszályokról, bárkákról és két budapesti hídról mintegy 40 ezer pirotechnikai effektet – köztük római gyertyákat, üstökösöket, tűzmozsarakat és tűzijátékbombákat – lőnek majd fel.
Az ünnepi látványosság a tavalyi évhez hasonlóan idén is nagyszabású fény- és drónshow-val egészül ki – emelték ki. Az idei tűzijátékot mintegy 4,5 kilométer hosszan lehet majd megtekinteni a Duna jobb és bal partjáról.
A tűzijáték bombáit 74 helyszínről, mintegy 230 pontról lövik fel. Az effektek 7 folyami bárkáról indulnak majd, köztük 65 gyöngysorszerűen kifeszített pontonról sok ezer arany és ezüst csóvát húzó üstökös „repül majd az égre” szombat este.
A látványba az idén az Erzsébet hidat és a Szabadság hidat is bevonták, a hidakról a tűzvirágok mellett néhány, a történelmi műsor tartalmához igazodó nemzeti szimbólum kilövésére nyílik lehetőség.
Az MTÜ közleménye szerint a látványosságokat 19.30-tól a Magyar Honvédség 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisa három Gripen repülőgépének köteléke kezdi majd meg. A vadászgépek kétszer húznak át a Parlament előtt a Duna felett, délről északi irányba repülve. Az első áthúzás során nemzeti színű füstöt húznak, majd pár perccel később, visszatérve, a Parlament előtt meredek emelkedést hajtanak végre utánégető alkalmazásával.
Kérdés, szombatra milyen időt jósolnak a meteorológusok: mint megírtuk, azért kellett augusztus 27-re halasztani a tűzijátékot, mert egy héttel korábban, augusztus 20-án az operatív törzs az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) előrejelzéseit figyelembe véve a tűzijáték elhalasztásáról döntött. Miután nem volt 20-án este vihar, először a teljes kormánymédia letámadta a meteorológiai szolgálatot, majd Palkovics László technológiai és ipari miniszter kirúgta a szervezet két vezetőjét is. Válaszul az OMSZ 17 vezetője közös közleményben tiltakozott a kirúgások ellen, szerintük már augusztus 19-től politikai nyomásgyakorlás érte a szervezetet.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is azt mondta ezek után a keddi rendkívüli kormányinfón, hogy az OMSZ vezetőit nem a tűzijáték miatt rúgták ki, az csak az utolsó utáni csepp volt a pohárban, miután a korábbi előrejelzéseik is hagytak kívánnivalót maguk után, bár erről semmilyen konkrétumokat nem mondott.