Ugyanabban a stadionban rendeznék, ahol a focimeccset, a koncertet mégsem ajánlja a kormány
Láng Zsolt és Gulyás Gergely Lyonban (Fotó: Gulyás Gergely Facebook-oldala)

Unalomig ismételt különbségtétel, hogy amíg a koncerteken legfeljebb 500 fő vehet részt, a sporteseményekre korlátlanul érkezhet a közönség. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter először azzal magyarázta mindezt, hogy a stadionokban az emberek nem fogyasztanak alkoholt, a zenei rendezvényeken azonban igen, így nem tudják betartani a járványügyi szabályokat. Kijelentését darabokra szedte az élőzenei szektor, és a tiltásban érdekelt közönség, sok egyéb mellett rámutatva, hogy a sportesemények közönsége ugyanúgy hozzájut alkoholhoz, számos koncerten ellenben ültetve vesznek részt a vendégek, és egyáltalán nem szükségszerű, hogy mindezt bódult állapotban tegyék.

Hiába azonban a komolyan nehezen vehető miniszteri indoklás, az ügyben semmilyen változás nem történt: amíg a koncertekre vonatkozó tiltás augusztus 15-e után is fennmaradt, a korlátozás továbbra sem érvényes a sporteseményekre. A kormány álláspontja szintén változatlan, egyedül a magyarázatok futnak egyre abszurdabb ellentmondásokba.

Mint ismert, a kormány két támogatási programmal mentené meg a járvány miatt kilátástalan helyzetbe került élőzenei szektort. 5,3 milliárdot adnak úgynevezett raktárkoncertekre, és 2,12 milliárdot a fesztiváloknak és koncerthelyszíneknek. Előbbi esetében megfelelő méretű raktárépületekben rögzítenék egyes zenekarok koncertjeit, a felvételek pedig az Antenna Hungária közvetítésével jutnának el a közönséghez. Legalább 150 ilyen előadást rögzítenének. Utóbbi keretében pedig a klubok számára tennék lehetővé koncertek megrendezését, mérettől függően 10, illetve 30 millió forintos támogatással.

Telt ház és sör is lehet az új fociidényben
Ficsor Benedek

Telt ház és sör is lehet az új fociidényben

Augusztus 15-én rajtol közönség előtt a magyar labdarúgó-bajnokság első osztálya, és Gulyás Gergely szavai ellenére az alkoholt sem tiltják ki a stadionokból.

Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a csütörtöki Kormányinfón elárulta, a raktárkoncerteken járványügyi szempontok miatt nem vehetnek részt nézők – 500 főig sem. Ami azért különösen izgalmas, mert a másik támogatási program éppen a koncertek megrendezésére ösztönzi a pályázatban részt vevő klubokat, szórakozóhelyeket. Vagyis ami az egyik oldalról nem biztonságos a vírus miatt, azt a másik oldalon több mint kétmilliárd forinttal tolják meg. A kormányszóvivő ugyanakkor hozzátette, hogy ha a járványhelyzet nem teszi lehetővé, a támogatást nyert helyszíneknek el kell halasztaniuk az eseményt.

Nem tisztult a kép a sportesemények tekintetében sem. Néhány héten belül elindulnak a zárt helyszíneken rendezett csapatsportok bajnokságai (kézilabda, kosárlabda, jégkorong), és mivel a tiltás ezekre sem vonatkozik, nem csupán a nyitott stadionokban, de a csarnokokban is (a befogadóképesség határáig) korlátlan számú néző tekintheti meg az összecsapásokat. Gulyás Gergely ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy az eddigi tapasztalatok bizonyítják, a járvány nem lódult meg a sportesemények miatt. Ebben igaza van, elsősorban azért, mert a vírus magyarországi felbukkanása óta zárt térben nem zajlanak sportesemények. Hivatkozott a miniszter az ülőhelyekre is, amelyek szerinte névre szóló jegyet feltételeznek, ám ez nincs így, sok csarnokban a vásárláshoz egyáltalán nincs szükség a személyazonosság igazolására.

A legizgalmasabb részlet azonban ismét a zenei és sportesemények összevetésében található. A debreceni Campus fesztivál terve szerint a város idén a másodosztályba visszazuhant csapatának otthonában, a Nagyerdei Stadionban tartanának ültetett koncertet. Ez tehát semmiben sem különbözne egy labdarúgó mérkőzéstől, ugyanazon a helyszínen sőt, ugyanazokon a székeken ülne a közönség, mint egy meccsen. Gulyás Gergely ennek ellenére úgy fogalmazott, hogy bár a jogszabály lehetővé teszi, a jelenlegi járványhelyzetben a kormány mégsem javasolja az ilyen jellegű zenei események megtartását. Mindezt úgy, hogy a Nagyerdei Stadionban a másodosztály első két fordulójában összesen több mint 11 ezer ember követte a meccseket. Ezzel téve egyértelművé, hogy valós érve nincs a kormánynak a megkülönböztetésre.

Hacsak az nem, hogy a sport, és különösen a labdarúgás nélkül nem elképzelhető az ország, így annak zavartalan működését minden körülmények között biztosítani kell.