Új elnököt választott az Országos Bírói Tanács, a nagy vihart kavart megállapodást is újratárgyalhatják
Pecsenye Csaba, a Miskolci Törvényszék tanácselnöke (Forrás: Országos Bírói Tanács) 

A Hvg úgy értesült, Pecsenye Csabát, a Miskolci Törvényszék elnökét választotta új elnökévé nagy többséggel az Országos Bírói Tanács. A testület szerdai ülésén azért kellett új elnököt választani, mert a bírák széles körű tiltakozása lemondásra késztette a korábbi elnököt, Szabó Pétert. A felháborodást az okozta, hogy az Országos Bírói Tanács szűk többséggel rábólintott egy megállapodásra az Igazságügyi Minisztériummal, amely számos szervezeti változást hozna a bíróságok működésében. Az ülés előtt az Országos Bírósági Hivatal épületénél ügyvédek és bírák tiltakoztak – a közösségi médián megjelent fotók szerint néhány tucatnyian.

Pecsenye Csaba, a Miskolci Törvényszék elnöke  az Országos Bírói Tanács (OBT) új elnöke – a Hvg.hu úgy értesült, a testület szerdai ülésén nagy többséggel választották elnökké Pecsenye Csabát. Ezt szerda déli közleményben az OBT is megerősítette. A közlemény szerint 13 igen, egy nem szavazattal választotta meg a testület Pecsenye Csab-t A közleményben jeleztk: az ülés tovább zajlik.

Az ülésen a testület napirendre veheti a kormánnyal november 22-én megkötött megállapodás ügyét is: a napirend szerint a bírák észrevételeit vitatják meg a megállapodással kapcsolatban.  Bár az Országos Bírói Tanács korábban szűk többséggel rábólintott az Igazságügyi Minisztérium reformterveire – mint kiderült, azért, mert a kormány ezt a béremelés feltételeként kezelte –, ám mostanáig több mint ezer bíró tiltakozott névvel, nyilvános nyilatkozatban az ellen, hogy a kormány feltételeket szabjon a béremelésért cserébe, valamint a javaslatok tartalma is számos kritikát kapott. Ezek között szerepel a Kúria hatásköreinek erősítésén túl az is, hogy a járásbíráknak a jövőben a törvényszékek teljes területén, mozgóbíróként kellene dolgozniuk, s hogy a civil szervezetek és cégek nyilvántartáa átkerülne a közigazgatáshoz, továbbá az, hogy a bíróságon kívüli tapasztalat előny, illetőleg akár feltétel is lehetne a bírói kinevezés során, ami miatt hátrányba kerülnének azok, akik a bíróságon kezdik meg életpályájukat. 

Az, hogy a 2700 fős bírói karból ennyien – szerdáig már több mint ezren – álltak ki nevüket vállalva a megállapodás ellen, eddig példátlan fejlemény a magyar bíróságok működésében. A tiltakozó nyilatkozatokat a Magyar Bírói Egyesület gyűjti, s számuk folyamatosan nőtt az elmúlt napokban.

Az Országos Bírói Tanács új elnököt is választhat szerdán, miután a felháborodást követően lemondott a megállapodást aláíró korábbi elnök, Szabó Péter. Bár szűk többséggel elfogadta a testület a kormánnyal kötött megállapodást, a választott tagok között szavazategyenlőség volt, Varga Zs. András kúriai elnök szavazata döntötte el a voksolást, aki hivatalból tagja a testületnek.

Pecsenye Csaba a Telexnek egy szerda reggel megjelent interjúban azt mondta: elképzelhető, hogy az OBT egyes tagjai lemondjanak a történek után, de az is, hogy megváltoztatják vagy fenntartják a korábbi álláspontjukat a megállapodásról. Azt is elmondta: benne van a pakliban, hogy a testület semmissé teszi a megállapodást. 

– A szerdai ülés másik témája az lesz, hogy van-e szándék, illetve jogi lehetőség a megállapodás felülvizsgálatára – mondta.

A megállapodás egyébként Matusik Tamás bíró, az OBT korábbi elnöke szerint inkább egy politikai nyilatkozat, sem szerződés, sem pedig közjogi aktus, így a visszavonásának nincs meghatározott jogi útja, esetleg az képzelhető el, hogy  az Országos Bírói Tanács a politika értelemben vett egyetértését vonja vissza.

A Diétás Magyar Múzsa blog arról számolt be: szerdán bírák tiltakoztak az Országos Bírósági Hivatal fővárosi épülete előtt, akikhez ügyvédek is csatlakoztak, beszédet a Múzsa beszámolója szerint Bárándy Péter ügyvéd tartott. 

R. Kiss Kornélia

"Ez példátlan, óriási fordulat" – 700 bíró nevét vállalva, nyilvánosan tiltakozik a kormány tervei ellen

Matusik Tamás bíró szerint a bírák rájöttek, hogy maguknak kell kiállniuk a függetlenségükért, ami nagy fordulat a magyar igazságszolgáltatás történetében. Az Országos Bírói Tanács még év vége előtt újra napirendre veheti a kormánnyal kötött megállapodást, amit korábban szűk többséggel szavaztak meg, ám a felhaborodást követően az elnök is lemondott.