Megindult a Szuverenitásvédelmi Hivatal felé Hadházy Ákos, de a Margit hídnál véget ért a tüntetés
Hadházy Ákos a Parlament előtt 2025. május 20-án. (Fotó: Magyar Hang/Nyéki Martin)

• Tizedik alkalommal hirdetett meg tüntetést Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, immár nem csak a gyülekezési törvény módosítása, hanem az „átláthatósági” törvény elleni tiltakozásul. 
•  Nem a megszokott helyszínen, hanem a Fővám téren indult a demonstráció, mert a rendőrség nem adott engedélyt a Ferenciek terére.
• A tüntetésen felszólalt Hadházy Ákos mellett Simkó Edit és Márkus Tamás, akik kitartásra buzdították a résztvevőket.
• A beszédek végeztével a tömeg megindult a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz. 
• A rendőrök lezárták a Szabadság hidat, így a tüntetők kerülőúton, Pesten át vonultak a Sánc utca felé.
• A tömeg a Parlament érintésével a Margit hídig jutott el, amelyet szintén lezártak a rendőrök. A szervezők este fél kilenc körül véget vetettek a demonstrációnak.

Kedd délután öt óra körül a megszokottól eltérő helyszínen, a Szabadság hídnál, a Fővám téren gyülekeztek a Hadházy-féle tüntetésre érkező emberek, akik a „putyini törvények”, köztük az átláthatóságinak nevezett törvényjavaslat visszavonásáért demonstráltak. Tudósítónk szerint a kezdésre néhány százan jelentek meg a téren.  

_DSC8960
Épül a színpad a május 20-i Fővám téri tüntetésre. (Fotó: Magyar Hang/Nyéki Martin)

 

Az eseményt Gimpel Tamás zenész nyitotta meg, aki két dalt játszott el. Hadházy Ákos kezdésként megköszönte, hogy többen jöttek el, mint egy héttel ezelőtt, szerinte már ezren vannak. Immár tizedik alkalommal gyűltek össze, felszólalásában megerősítette, hogy addig nem hagyják abba, amíg a kormány nem vonja vissza a technofasiszta Pride-törvényt, valamint az „ellehetetlenítési” törvényt. A kínai arcfelismerő rendszer visszavonását is követelte, mert azt már bármikor felhasználhatják. Szerinte a hatalom retteg attól, hogy a tüntetéseken tömegesen jelentek meg a fiatalok és ismert emberek. Beszélt arról is, hogy vasárnap a propagandasajtó állítása ellenére – Deák Dániel azt írta, hogy alig lézengtek ott az emberek – 30-40 ezren tüntettek a Kossuth téren, egy egyetemista által szervezett megmozduláson, az „átláthatósági” törvény miatt. – Akkor hatásos a tüntetés, ha ez látszik is, ezért kell fellépni határozottabban ezen hamisítások ellen – jelentette ki a képviselő.

_DSC8961
A Fővám téren gyülekeznek a tüntetők (Fotó: Magyar Hang/Nyéki Martin)

– Olyan sokan kell lennünk, hogy a rendőrség kénytelen legyen lezárni az utakat. Ezzel nem az autósokkal akarunk kiszúrni, hanem a problémákra felhívni a figyelmet – tette hozzá Hadházy. Szerinte nem baj, ha sokan rálépnek az útra, akkor a rendőrségnek muszáj lesz lezárnia. – Mi nem tüntikézünk, nem panaszkodunk, hanem követelünk – szögezte le. A jövő héten ugyanitt lesz, a Ferenciek terén a tüntetés, ígérte.

_DSC9006
Hadházy Ákos mond beszédet a 2025. május 20-iki tüntetésen. (Fotó: Magyar Hang/Nyéki Martin)

Simkó Edit pedagógus arra hívta fel a figyelmet, hogy azok se hagyják abba a tiltakozást, akik már elhagyták az országot. – Áldozatokat kell hozni, ha nem akarunk áldozatok lenni – jelentette ki. Heindl Péter pécsi aktivista szabad választásokat követelt, mert szerinte a kormány ezt vette el a társadalomtól, hogy az Orbán-klán és körei szabadon lophassanak tovább. Addig nem nyugszik, amíg ez a példátlan jogfosztás meg nem szűnik hazánkban. Ezért van szükség arra, hogy minél többen lépjenek fel ez ellen, úgy látja, az Orbán-rezsim pánikba esett. Videóüzenetet küldött Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója, aki cégvezetőként azt vallja, hogy csak a gyenge főnök nem tűri a kritikát. Orbán szerinte ilyen, és egyre többet hibázik. Katus Eszter, az Átlátszó újságírójának levelét Hadházy Ákos olvasta fel. Az Átlátszó volt az egyik első magyar újság, amely közösségi finanszírozásból tartotta fenn magát, és ők voltak az elsők, akik beperelték a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, amiért az szerintük valótlanságokat írt róluk az egyik jelentésükben. Ma lett volna az első tárgyalása annak a pernek, amit az Átlátszó indított a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen, de a szervezet részéről senki nem jelent meg.

_DSC9048
A rendőrök nem engedik a tüntetőket rálépni az útra. (Fotó: Magyar Hang/Nyéki Martin)

Felszólalt Márkus Tamás, a vasárnapi tüntetés szervezője is, aki szerint fontos hangsúlyozni, hogy a civilek ereje az összefogásban rejlik, a legfontosabb dolog a kitartás. – Nem hagyjuk abba – skandálták a résztvevők, majd nem sokkal hét óra előtt bejelentették, hogy átmennek a Szuverenitásvédelmi Hivatal elé, a Sánc utcába. Tudósítónk szerint a rendőrök lezárták a Szabadság hidat, miután a tüntetők megindultak a hídon, miközben azt skandálták, hogy „nem hagyjuk abba”. 

Hadházy Ákos békés várakozásra szólította fel az embereket a hídon, mivel a rendőrök bekerítették őket, akikből egyre több érkezett a helyszínre. Hadházy Ákos végül bemondta: a rendőrség azt akarja, hogy kerülőúton menjenek, ezért elindultak lefelé a hídról. A tömeg eközben azt skandálta: „Orbán Viktor, a k*rva anyád!” Egy pillanatra úgy tűnt, a rendőrök nem engedik le a tüntetőket a hídról, de végül szétnyílt a sorfal. Tudósítónk szerint a Kálvin téren keresztül az Astoria felé ment a tömeg, miközben az egyik oldalon rendőrsorfal kísérte őket. A tüntetők szokás szerint azt skandálták a rendőröknek, hogy „gyertek velünk”. Ekkorra már bőven ezer fő fölé duzzadt a tömeg létszáma, amely fél nyolc után már elhagyta a Deák teret. – Azokat az utcákat, amelyek a hidak felé vezetnek, lezárta a rendőrség – jelentette a helyszínről kollégánk.

A tömeg kis időre megállt a Magyar Nemzeti Bank épülete előtt, amelyet megcsodáltak, miután „50 milliárdért felújították, Matolcsy vagy a haverjai, nézzék meg, az Önök pénzéből épült”, majd este nyolc óra körül már a Kossuth térnél – ahol Himnuszt énekeltek –, majd a Duna-parton jártak Hadházyék. Ezután a Margit híd irányába indultak a demonstrálók, miközben azt skandálták, hogy „vonják vissza”, illetve „mocskos Fidesz”. A hídon nagyon sok rendőr várta a tüntetőket, ahol Hadházy Ákos újra a tömeghez fordult: „egyetlen dolgunk maradt mára, a balhét elkerülni”. Este fél kilenc tájékán néhányan még énekeltek, de sokan elindultak haza. Végül a szervezők is bemondták, hogy vége a tüntetésnek, Hadházy Ákos pedig azzal zárta az eseményt, hogy jövő héten újra találkoznak, hacsak addig vissza nem vonják a putyini törvényeket.

_DSC9234
Hadházy Ákos a Szabadság hídon, úton a Szuverenitásvédelmi Hivatal felé 2025. május 20-án. (Fotó: Magyar Hang/Nyéki Martin)

_DSC9340
Tüntetők tartanak a Szuverenitásvédelmi Hivatal felé 2025. május 20-án. (Fotó: Magyar Hang/Nyéki Martin)

A rendőrség egyébként este nyolc óra körül közleményt adott ki, Jogellenes gyűlés Budapesten címmel. Mint írták, a közlekedés biztonsága érdekében a rendőrök a csoport haladásának megfelelően terelték a járműveket. Részletesen leírták a tüntető menet útját, 20 óra után a résztvevők a Kossuth Lajos tér közelében az id. Antall József rakparton „akadályozták a forgalmat”.

Mint ismert, az „átláthatósági” jogszabályról éppen kedden kezdett vitát az Országgyűlés. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő egy videóüzenetében korábban  „sajtógyilkos törvénytervezetnek” nevezte a javaslatot. A képviselő szervezésében közel két hónapja a kedd délutánok tüntetésekkel telnek Budapesten, ezek a megmozdulások rendszerint a belvárosi hidak környékén zajlanak. A mostani, a megszokott helyszíntől való eltérésre azt a magyarázatot adta a képviselő, hogy a rendőrség nem engedélyezte a demonstrációt a Ferenciek terén, mivel a helyszínen jelenleg könyvhét zajlik, illetve a Türk Államok Szervezetének delegációi is sorra érkeznek Budapestre a szerdai informális csúcs alkalmából.

A képviselő szerint azonban a siker nem a helyszíntől függ, hanem attól, hányan jelennek meg az eseményen. Egy valódi demokráciában néhány ehhez hasonló megmozdulás is elég lenne a hatalom meghátrálásához. Hadházy azonban úgy látja, mivel szerinte már nem demokráciában élünk, ennél kitartóbb küzdelemre van szükség. Hangsúlyozta, hogy igenis lehetséges meghátrálásra kényszeríteni a kormányt, de ehhez több kell, mint egyetlen tüntetés.