Újabb bűncselekmények gyanúja miatt hallgatták ki Biró Ferencet
Bíró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke a Corinthia Budapest Hotelben 2023. december 7-én. (Fotó: MTI/MTVA/ Lakatos Péter)

„A Központi Nyomozó Főügyészség újabb bűncselekmények megalapozott gyanúját közölte Biró Ferenc Pállal, az Integritás Hatóság elnökével. Az elnököt – a hivatali visszaélés mellett – már összesen 87 millió forintra elkövetett hűtlen kezeléssel gyanúsítja a nyomozó főügyészség” – tudatta délelőtti közleményében a vádhatóság. (Biró Ferencet csaknem pontosan egy hónappal ezelőtt, január közepén hallgatták ki gyanúsítottként jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt. Akkor a többi között azt hozták fel, hogy a feleségének is hivatali autót bérelt).

Gyanúsítottként hallgatták ki az Integritás Hatóság elnökét
Hutter Marianna

Gyanúsítottként hallgatták ki az Integritás Hatóság elnökét

Hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt.

Az ügyészség most azt közölte: a megalapozott gyanú szerint Biró Ferenc az Integritás Hatóság elnökeként 2023. január 1-jén megbízási szerződést kötött egy külföldi székhelyű gazdasági társasággal azért, hogy a társaság segítse az Integritás Hatóságot brüsszeli székhelyű diplomáciai külképviselet felállításában és működtetésében. – Az Integritás Hatóság magyar autonóm államigazgatási szerv, diplomáciai külképviselet létesítésére nem jogosult. Az Integritás Hatóság e szerződés alapján mintegy 17 millió forintnak megfelelő eurót fizetett ki a társaságnak – közölték hozzátéve, hogy Biró Ferenc az Integritás Hatóság elnökeként 2024 áprilisában két újabb szerződést kötött ugyanezzel a külföldi gazdasági társasággal.

– Az egyik, határozott időtartamra szóló tanácsadói szerződés az Integritás Hatóság stratégiai kommunikációját hivatott támogatni az Európai Unióban – írták. A hatóság feladatainak ellátáshoz a szerződésben írt feladatok elvégzése a vádhatóság szerint nem volt szükséges. „A másik, határozott időtartamra szóló, tanácsadói szerződésben a gyanúsított lényegében a hatóság feladatkörének ellátásához nem tartozó lobbi tevékenységgel bízta meg a céget”. A két szerződésre Biró Ferenc rendelkezése alapján az Integritás Hatóság összesen mintegy 45 millió forintnak megfelelő eurót fizetett ki – fogalmazott a vádhatóság.

Azt is írták, hogy Biró Ferenc a megalapozott gyanú szerint megfelelő végzettséggel nem rendelkező családi ismerősével közszolgálati jogviszonyt létesített az Integritás Hatóságnál bruttó kétmillió forintos havi fizetésért. A férfi a létrehozni tervezett úgynevezett Integritás Akadémia mellett működő háromfős Rektori Tanács tagja lett volna, és a tantervi tematika kidolgozásában vett részt. – Az akadémia semmilyen módon nem kapcsolódott az Integritás Hatóság feladatköréhez, olyan témakörökben tervezett oktatást, mint „A halál hagyományos és modern értelmezése és a létkorrupció összefüggései. A halál utáni exisztencia és az integritás helyreállítása.” A férfi közel 12 millió forint juttatást kapott a mintegy hat hónapos közszolgálati jogviszonya alatt – tette hozzá az ügyészség.

Közleményét azzal zárta a vádhatóság, hogy a megalapozott gyanú szerint Biró Ferenc az államháztartásról szóló törvényben foglalt gazdálkodási szabályokat megszegve, a korábbi gyanúsításban foglaltakkal együtt összesen közel 87 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak.

Megszólalt az Integritás Hatóság meggyanúsított elnöke
Magyar Hang

Megszólalt az Integritás Hatóság meggyanúsított elnöke

Szerinte a személyén keresztül a szervezetet kívánták ellehetetleníteni.