
„Ukrajna európai uniós tagságáról nem lehet az emberek feje fölött dönteni. Véleménynyilvánító szavazást indítunk Magyarországon Ukrajna EU-csatlakozásáról!” – közölte Orbán Viktor a Facebookon pénteken hajnalban. Pedig csütörtökön este a magyar kormányfőnek már egyetlen szövetségese sem maradt az uniós tagállamok között. Ezt Orbán azonban nem kudarcként élte meg, meg van róla győződve, hogy ő képviseli a helyes irányt, 26 másik kormány pedig téved.
Mint megírtuk, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcstalálkozón a magyar kormányfő nem volt hajlandó megszavazni az Európai Tanács végkövetkeztetéseit arról, hogy katonai segélyt küldjenek Ukrajnának, ezért a másik 26 tagállam nevében adták ki a közös nyilatkozatot. Orbán Viktor szerint azonban ez azt jelenti, hogy az EU tovább akarja folytatni a háborút és előkerült az érvelésében az a szempont, hogy erre, valamint az európai védelmi ipar felfuttatására nincs elég pénze az Európai Uniónak, különösen úgy, hogy az Egyesült Államok kiszáll a finanszírozásból. Ezért Orbán szerint mindenben az USA béketeremtési kezdeményezéseit kell elősegíteni. Az EU-csúcs után is azt jelentette ki sajtótájékoztatóján, hogy „nem Magyarország, hanem az EU van elszigetelve például az Egyesült Államoktól, Kínától és Oroszországtól is”.
A magyar miniszterelnök bejelentette, hogy az emberek feje fölött nem lehet ilyen döntést hozni, ezért egy véleménynyilvánító szavazást fog tartani a kormány Magyarországon, hogy megtudja, az emberek milyen mértékben hajlandóak áldozatot vállalni az ukránok érdekében. Ez valószínűleg egy nemzeti konzultáció formájában fog testet ölteni.

Orbán sajtótájékoztatójával egy időben az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöke az európai országok elkötelezettségét értékelték. A tagállamok támogatják azt, hogy az EU többet költsön saját védelmére és egyben üdvözlik az Európai Bizottság erre vonatkozó javaslatát, például egy 150 milliárd eurós alapot, amelyből kedvezményes kölcsönhöz lehet jutni. „Az új eszköz célja, hogy tagállamaink is megszerezhessék a szükséges katonai képességeket, amelyeket aztán Ukrajnának adhatnak” – mondta Ursula von der Leyen bizottsági elnök. Ez egyébként egy olyan konstrukció, amelyet Orbán Viktor nem tud blokkolni, mivel nem igényel egyhangú szavazást.
Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke azt mondta, hogy „Magyarország egy elszigetelt ország az EU-ban és nem képes megosztani közösségünket”, mivel 26 ország álláspontja került szembe egyetlen ország véleményével. Orbán Viktor azonban sajátságosan értelmezte az elszigeteltség kérdését. Ő úgy fogja fel, hogy az EU szigetelte el saját magát például az Egyesült Államoktól, Kínától vagy Oroszországtól. Miközben Magyarország magára maradt egy fontos kérdésben, az EU nyitja a kapuit azok felé, akik hasonlóan gondolkoznak. Pénteken az EU csúcsvezetése videokonferencia keretében fogja tájékoztatni a mostani tárgyalás eredményeiről a brit, a norvég, az izlandi és a török kormányt is.
Előtte késő este a 26 uniós vezető megerősítette „folyamatos és megingathatatlan támogatását Ukrajna függetlensége, szuverenitása és területi integritása mellett, nemzetközileg elismert határain belül”. „Ma történelmet írtunk” – mondta Ursula von der Leyen, aki szerint a rendkívüli EU-csúcs után elszántabban távoztak a résztvevők. Leszögezték azt is, hogy „Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja szélesebb körű kihatással van az európai és a nemzetközi biztonságra”, egyúttal üdvözölték a béke elérése érdekében tett valamennyi erőfeszítést. A 26-ok kifejtették, hogy az igazságos és tartós békével kapcsolatos tárgyalásokat nem lehet Ukrajna nélkül folytatni, Európa részvétele nélkül pedig nem jöhetnek létre európai biztonságot érintő tárgyalások. Szükségesnek tartják a biztonsági garanciákat és azt, hogy fegyverszünet, vagy tűzszünet csak a békefolyamat részeként lehetséges. A csúcstalálkozó másik témája Európa újrafegyverzése volt, az ezzel kapcsolatos következtetéseket már Orbán Viktor is megszavazta.