
Minden tizedik, életveszélyes állapotban lévő ember 15 helyett 23 percet vár a mentőre. Ezt tartalmazza egyebek mellett Ferenci Tamás biostatisztikus számítása, amely a Kunetz Zsombor egészségügyi elemző által az OMSZ-től kikért adatokon nyugszik.
Ahogy arról beszámoltunk, Kunetz Zsombor közadatigényléssel fordult az Országos Mentőszolgálathoz (OMSZ), hogy megtudja, mennyi idő alatt ér ki a mentő különböző súlyosságú esetekhez, s ezt az időt milyen adatok és módszertan alapján mérik. Az OMSZ ez utóbbit nem árulta el, így nem egyértelmű, hogy a megadott érkezési időket a segélyhívás beérkezésétől, az esethez rendelt mentőautó kijelölésétől, vagy az autó elindulásától számítják, ami sürgős esetben bizonyosan nem mindegy. Közölték ugyanakkor az egyes esettípusokhoz tartozó átlagos és az úgynevezett „medián kiérkezési időket”.
A Kunetz által kikért adatokból alkotott modellt Ferenci Tamás biostatisztikus, aki részletes módszertant is közzétett a számításairól. A Telex által ismertetett elemzés szerint így is viszonylag pontos becslést lehet adni az OMSZ által eltitkolt adatokra. Miután a mentők munkájában irányadó a „15 perces szabály”, vagyis az, hogy a legsürgősebb esetek legalább 90 százalékához 15 perc alatt ki kell érnie a mentőnek, Ferenci azt igyekezett megbecsülni, hogy a valóságban hány perc alatt ér ki biztosan az esetek 90 százalékához a mentő.
Számításai szerint a 15 perctől lényegesen eltérnek a hazai adatok. A legsúlyosabb, „Kiemelt P1 kategóriába” eső eseteknél országosan 19-23, Budapesten 17-25 perc ez a szám. Ez azt jelenti, hogy a Kiemelt P1 kategóriába tartozó eseteknél – ezek közt lehet említeni az újraélesztéseket is – minden 10. páciens 23 percnél többet vár a mentőre. Az eggyel enyhébb, „P1 kategóriában” – ezek a közvetlenül életveszélyes, azonnali beavatkozást igénylő állapotok, például többszörös traumás sérülés – országosan 22-27, Budapesten 25-30 perc alatt kap biztosan ellátást a betegek 90 százaléka. Míg a „P2-es”, vagyis potenciálisan életveszélyes, gyors beavatkozást igénylő állapotok kategóriájában már országosan 40-45 perc, Budapesten 60-70 perc is kellhet ahhoz, hogy az esetek 90 százalékát lefedve kiérkezzen a mentő.
Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője szerda reggel reagált Kunetz blogbejegyzésére: „Alaptalan és káros ez a lejárató kampány, hiszen egyrészt elbizonytalanítja a betegeket, másrészt félrevezeti a közvéleményt, ráadásul a mentődolgozókat is nehezebb helyzetbe hozza, miközben a magyar mentőszolgálat működése nemzetközi összehasonlításban is az egyike a legjobbaknak. A kiérkezési idő adatok tekintetében sem vagyunk elmaradásban, és folyamatosan azon dolgozunk, hogy egyre gyorsabbak és egyre jobbak legyünk a betegeink érdekében.”