Velencei-tó törvényt alkotnak Gajdos Lászlóék
A kiszáradó Velencei-tó Velencénél 2025. őszén (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

Helyi környezetvédő civilekkel, vízügyi szakemberekkel és polgármesterekkel egyeztetett szerdán Gajdos László a Velencei-tóról – az élő környezetért felelős miniszter erről maga számolt be a Facebook-oldalán. Mint írta, az elmúlt évek elhanyagoltsága után most végre széles körű párbeszéd indult a tó megmentéséért. A helyzetet övező sok ellentmondó érdek pedig komplex megoldást követel a tó hosszú távú ökológiai védelméért.

A tárcavezető szerint a közös munka alapja egy átfogó Velencei-tó törvény előkészítése lehet, amely megteremti ehhez a szükséges jogi kereteket. A szakértői javaslatok alapján a legfontosabb feladatuk most a vízminőség javítása, a fenntartható vízpótlás és a part menti környezet teljes körű rendezése.

A Magyar Hangban számos alkalommal beszámoltunk már a Velencei-tó helyzetéről, például arról, hogy pár év alatt 11 millió köbméter víz párolgott el. A tó megmentésére született már egy 40 milliárd forintos kormányzati terv, de azt 10 évre titkosították.