A bírói tisztségéről lemondott Laczó Adrienn nyomán egy másik bíró, Kovács András is arról írt pénteken: veszélyben lehet a bírói függetlenség. Kovács azután tett közzé nyilatkozatot, hogy a Kúria elnöke, Varga Zs. András két évre eltiltotta őt a tanácselnöki munkakörének gyakorlásától, állítása szerint azért, mert egy ügyben eltérő jogi álláspontot képviselt. A bíró úgy véli: ezzel az elmozdíthatatlanság elvét sértette meg, amely a bírói függetlenség egyik biztosítéka.
„A tegnapi napon egy konkrét ügyben is képviselt nyilvános jogi álláspontom miatt – mely egyes részleteiben ellentétes a Kúria Elnökének álláspontjával – a Kúria elnöke a tanácselnöki munkaköröm gyakorlásától 2 évre eltiltott” – írta a nyilatkozatban Kovács, amelyet a 24.hu ismertetett. Hozzátette: a döntés a kormány szervezeti átalakításokra vonatkozó tervével együtt a kúriai ítélkezés függetlenségének elvesztését visszafordíthatatlanná tenné. Azt is hozzátette, hogy ez alsóbb szinteken is hasonlóan hathatna. Kovács szerint a múlt héten megszavazott megállapodás mindenképpen érinti a bírói függetlenséget, hiszen ez oszthatatlan, nem lehet csak kicsit megsérteni.
Szerinte már maga az a helyzet kikezdheti a bírói integritást, amelyben „egyáltalán felmerül annak lehetősége, hogy szakmai döntéseinek vezetői elvárásokhoz kell igazodnia”, és hamar ki fog derülni, hogy „a bírói függetlenség a sérülékeny helyzetbe taszított bírák esetén már csak fikció”. „Ahogy több bírótársam is megfogalmazta: a becsület nem eladó! Hozzáteszem: a becsület megfelelő súlyú kiállással akár vissza is szerezhető!” – írta Kovács.
Emlékeztetőül: az Országos Bírói Tanács jövő kedden tart rendkívüli ülést, miután az OBT megszavazta azt, hogy a kormány több mint 130 milliárd forintot biztosítana a bírák és igazságügyi alkalmazottak béremelésére, ha a bírói vezetők cserébe belemennek, hogy a tárca szervezeti átalakításokat hajtson végre. A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) már az elfogadás napján élesen bírálta az alkut, amiért az veszélyezteti a bírói függetlenséget, honlapjukon azóta több száz bíró tette közzé tiltakozó nyilatkozatát.
A felháborodást fokozta egy, a HVG-hez eljutott belső beszélgetés. Ebben Szabó Péter OBT-elnök elmondta, nem volt lehetőségük beleszólni a kormánnyal létrejött megállapodásba, és ha nem engednek a minisztériumnak, nem lett volna fizetésemelés. A lap szerint Szabó a bírói függetlenséggel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy lehet ugyan miatta kényeskedni, de a megállapodást el kellett fogadni.