„Magyar Péter valójában nem akar vitázni”, ahogy más sem
Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor vitája 2006-ban. (Fotó: AFP via Europress/ Kisbenedek Attila)

– A nyilvános politikai vitának van jelentősége, de valójában jelenleg egyik politikai szereplőnek sem igazán érdeke, hogy ilyen vitán vegyen részt – mondta lapunk érdeklődésére Szentpéteri Nagy Richard a közéletben a választási „vitáról kialakult vitáról”. A politikai elemzőt annak apropóján kérdeztük, hogy a legfrissebb nyilatkozatok alapján több, a választásra készülő fontos politikus vagy visszautasította a vitafelkéréseket, vagy újabb és újabb feltételeket támaszt a részvételéhez. Szerdán Karácsony Gergely farolt ki az ATV-n tervezett főpolgármester-jelölti vitából, csütörtökön pedig Deutsch Tamás fideszes EP-listavezető tette nyilvánvalóvá a Mandinernek adott interjúban, hogy nem megy el a Partizán internetes televízió műsorába, csak az MTVA-hoz, hasonlóan Magyar Péterhez. A Tisza Párt alelnöke, listavezetője ugyanakkor a korábbi követeléséhez képest feltételekhez kötötte az állami fenntartású MTVA vitáján való megjelenést, ahová egyébként – egy, a DK-s Dobrev Klára által nyilvánosságra hozott levél tanúsága szerint – a pártelnököket hívták meg (a Tisza Párt elnöke nem Magyar Péter).

Szentpéteri Nagy Richard szerint a DK helyzete annyiban eltér másokétól, hogy a pártnak az aktuális politikai helyzet fényében „nem lenne rossz” egy ilyen szereplés. A többi politikai szereplőnek azonban inkább kockázatot jelent, amelyen végső soron veszíthetnek. – A vita társadalmi elvárás, de a szereplők jól érzékelhetően nem érzik ennek feltétlen szükségszerűségét, hiszen megmutathatják magukat más formában is. Egyébként is, a politikusok már kiterítették lapjaikat, ezeket ismételhetnék. Ráadásul egy vitában szakpolitikai kérdések felé is kanyarodna a diskurzus, amely buktatókat rejthet magában – fogalmazott. Szentpéteri szerint a vita során az emberek leginkább a politikusok személyiségéről, a beszédmódjukról, a stílusukról, akár az öltözködésükről kaphatnának képet, még akkor is, ha adott esetben konstruált a megjelenített imázs. „De ez hatalmas érdeklődést nem váltana ki a közvéleményben, sőt, az a benyomásom: a vita a médiaszereplőket érdekli igazán. Jelentősége egy vitának akkor lenne, ha a vita valamelyik félnek nagyon jól sikerül, vagy éppen ellenkezőleg: nagyon rosszul. Egyébként az összecsapás utólagos értékelése a választók cselekvése szempontjából lényegesebb, mint maga a vita” – hívta fel a figyelmet. Rámutatott arra is: ha sok vita van, attól megcsömörlenek az emberek. Szavaiból kiderült, a jelenleg terítéken szereplő három-négy vita már ez a szint – már ha egyáltalán sor kerül ezekre.

Merthogy nyilvános politikai összecsapásokat tető alá hozni meglehetősen nehéz, számos feltétel együttállása szükséges hozzá. Az egyik ilyen a politikai helyzet, Magyarországon 2006-ban volt ilyen, amikor Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök a kihívó Orbán Viktorral csapott össze. A vitákat ugyanis prezidenciális rendszerre találták ki, ahol két szereplő van. A jelenlegi hazai viszonyok nem kedveznek ennek, a lehetséges szereplők sokaságán túl nehezítő körülmény, ha a politikai vitáknak nincsenek hagyományai, hiszen akkor a közös fundamentumok is hiányoznak, amelyek kiinduló alapot jelentenek a szereplőknek egy vita megszervezéséhez. Ez még akkor is így van, ha egyébként a részletekről a stábok egyeznek meg.

Fővárosi listavezetői vitát kezdeményez az ATV, Vitézy máris igent mondott
Magyar Hang

Fővárosi listavezetői vitát kezdeményez az ATV, Vitézy máris igent mondott

Viták szervezéséből nincs hiány, de mindenkit egyelőre senkinek sem sikerült leültetnie.

Arra a felvetésünkre, hogy milyen magyarázata lehet annak, hogy Karácsony Gergely az ATV-s vitát mondta le, de a Partizán internetes televízió rendezvényén már részt venne, miközben Magyar Péter az MTVA-ban szerepelne, azt felelte: valójában Magyar Péter nem akar vitázni. – Mit nyerhet vele? Lehet, hogy nyerhet, de kockázatot rejt magában. Neki most fut a szekér, eléri a választókat, miért változtasson? Ha nincs vita, a stábját sem kell megmutatnia. Hasonló a helyzet Karácsony Gergely főpolgármester esetében is. Neki sem érdeke a kockáztatás, vitán való részvétel nélkül is megnyerheti a választást – mondta érdeklődésünkre Szentpéter Nagy Richard.