Walter Katalin a Magyar Hangnak: A politikai játszmáknak van hatása a való életre
Walter Katalin, a Budapesti Közlekedési Központ vezérigazgatója (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

– Nem lemondtam, hanem felmondtam – ezt nyilatkozta Walter Katalin, a BKK vezérigazgatója a Magyar Hang megkeresésére. Mint elmondta, csütörtökön reggel felmondását át is adta Karácsony Gergelynek, majd azt írásban is benyújtotta. Hogy ő erre hogy reagált, azt Walter szerint Karácsonytól kéne megkérdezni, de úgy látta, a főpolgármester ezt elkeseredetten vette tudomásul. Walter Katalin határozottan visszautasította, hogy azért mondott volna fel, mert bármilyen botrány lett volna a BKK körül. – A szerdai közgyűlést elnézve szertefoszlott minden illúzióm, hogy lehet érdemben folytatni a szakmai munkát – mondta. Az, hogy a közgyűlés eredménytelenné nyilvánította a főváros által a BKK vezérigazgatói posztra kiírt pályázatot, csak az utolsó csepp volt számára a pohárban, szerinte amúgy is folyamatosan megkérdőjelezett legitimációval kellett dolgozni, amit egy idő után képtelenség folytatni.

Felidézte azt is, hiába indult a fővárosi cégvezetői pályázaton és adta be időben a jelentkezését, ennek ellenére a bírálóbizottság egyszer sem hallgatta meg. – Még csak nem is kommunikáltak velem. Piaci profizmust várt el a bizottság a jelentkezőktől, miközben ők ezen a téren a minimumot sem teljesítették – jegyezte meg. Így, ha harmadszorra is kiír majd pályázatot a főváros a BKK vezetői posztjáról, azon már nem indul, ahogy korábbi jelentkezését is visszavonja. – Eddig tudtam ezt csinálni. Nehezen hoztam döntést a felmondásról, mert tudtam, hogy a kollégáim körében meglévő bizonytalanságot még inkább növelheti. Abban bízom, hogy a döntésemmel rádöbbennek egyes szereplők, hogy a politikai játszmáknak van hatása a való életre is – tette hozzá.

A Magyar Hang több alkalommal is írt arról, a fővárosi pályázatok elbírálásának folyamata finoman se volt zökkenőmentes, a május végi határidőig egyetlen vállalat esetén sem sikerült új vezetőt választani. A bírálóbizottság menet közben jutott arra, hogy a BKK-hoz és a BKV-hoz szerintük túl kevés olyan érdemi jelentkező akadt, akit személyes interjúra is behívtak volna, ezért javasolták a pályázatok meghosszabbítását. Ugyanakkor a cégenként két-két érdeminek tartott jelentkezőt más vállalatok pályázóival szemben meg sem hallgatták személyesen. A folyamat közben robbant ki a BKV-t vezető Bolla Tibor botránya, így végül a céghez csupán egyetlen jelentkező maradt. Karácsony Gergely a BKK esetén nem akart hosszabbítást, a BKV esetén pedig teljesen új pályázatot szorgalmazott. A közgyűlés végül mindkét esetben eredménytelennek nyilvánította a pályázatot.

További három másik cég esetén is pályáztattak, ám eredmények eddig azoknál sem születtek. Ugyan a bizottság egy nappal a szerdai közgyűlés előtt eljutott odáig, hogy szavazzon a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK), illetve a Budapest Gyógyfürdői És Hévizei Zrt. (BFGYH) cégekről, ám a főpolgármester szerint érvénytelen eredmény született. A 22 fős bizottság ugyanis az eddigi vezérigazgatók ellen, új szereplők mellett szavazott, ám ők csak 8, illetve 7 szavazattal nyertek. Karácsony viszont azt kérte, hogy úgy javasoljanak neki jelöltet, akit a közgyűlés elé terjeszthet, hogy annak legalább 12 szavazata van, vagyis abszolút többsége. A közgyűlési vitában egyébként Karácsony azt is jelezte, hogy a bizottság tiszás elnöke, Orbán Árpád írásban még csak nem is tájékoztatta az eredményről. Ami pedig az ötödik céget, a Budapesti Közműveket illeti, ott annak ellenére sem szavazott a bizottság, hogy már hetekkel ezelőtt minden jelöltet meghallgattak személyesen.

Karácsony: Vitézy boldog, de Budapest okkal lehet szomorú

A főpolgármester hosszú posztban reagált a vezérigazgató távozására. – Budapest ismét szegényebb lett. Sajnálom, de mélyen megértem, ha valaki a tegnapi 14 órás közgyűlés után arra a következtetésre jut: így nem mehet tovább. Mert így tényleg nem mehet tovább. Budapest a kormány sarcpolitikája miatt a szakadék szélén egyensúlyoz, ehhez képest a közgyűlési politika a felelőtlenségnek, a felkészületlenségnek, a személyeskedésnek és az ostoba látványpolitizálásnak olyan elegyét produkálja (tisztelet a kivételnek), amit nem kell mindenkinek eltűrnie. A munkáját tisztességgel végző szakembereknek végképp nem – fejtette ki.

Walter Katalin döntését Karácsony megérti, és mélységesen sajnálja. – Hónapok óta tartja bizonytalanságban a rettentő nehéz körülmények között dolgozó fővárosi cégeket, azok vezetőit, és valójában a Budapest-család 27 ezer dolgozóját egy amatőr, kicsinyes, méltatlan és mára bohózatba fulladt pályáztatási folyamat, amit egyesek személyes hübrisze, mások nívótlan Facebook-politizálása kényszerített rá erre a városra. Mindezt akkor, mondom még egyszer, amikor a kormány a működésképesség határára sodorta Budapestet. Úgy van, ahogy Walter Katalin a lemondó levelében írta: „Egy vezérigazgató kinevezése – legyen szó bármely fővárosi cégről – nem lehet ilyen mértékben hatalmi játszmák eszköze: itt ugyanis nem csak a vezető személyéről van szó, hanem a több ezer munkavállalót foglalkoztató vállalatok mindennapi működéséről. Ezt a bizonytalanságot és kiszámíthatatlanságot nem szabad fenntartani. Így nem lehet építkezni és fejleszteni, lényegében lehetetlen új, hozzáértő munkatársakat toborozni.” – idézte a főpolgármester.

hangsúlyozta, Walter Katalin tette a dolgát tisztességgel, hozzáértéssel, a város iránti alázattal, amíg tenni tudta. – Valójában elüldözte őt a fővárosi politikai helyzet. Hogy ki távozik most a BKK éléről? Az az ember, aki előző pozíciójában részt vett annak a Stadtwerke-modellnek a kidolgozásában, amivel a közszolgáltató cégek olcsóbban, mégis hatékonyabban működnek most. Akinek köszönhető többek között a Budapest Go, a megújult Bubi, aki levezényelte a Lánchíd felújítását, aki a rendkívül nehéz pénzügyi helyzetben is folyamatosan fejlesztette a közösségi közlekedést, aki új buszokat, villamosokat szerzett be a városnak, modern vállalattá tette a BKK-t, kiváló szakembereket toborzott, akik korábbi fizetésük töredékéért dolgoznak Budapestért, és aki még abból a pénzből is visszaszerzett, amit elődje elherdált a meg nem valósult e-jegyrendszerre – méltatta a távozó vezérigazgatót. Végül Karácsony szerint ideje kimondani, és ő meg is teszi: „ennek a minden szempontból érthető, de fájdalmas döntésnek egyik nyilvánvaló oka, hogy Vitézy Dávid senkit nem tűr a BKK élén, aki nem ő maga, vagy akit nem tekint a saját emberének. Mert nem viseli, ha nála sikeresebb, felkészültebb emberek kerülnek oda. Dávid most boldog, de Budapest okkal lehet szomorú. Köszönöm mindazt, amit Walter Katalin Budapestért tett, megértem a döntését, és mindent el fogok követni annak érdekében, hogy Budapest ne veszítse őt el″.

A Fidesz örül, Vitézy köszöni a munkát

Walter felmondását egyébként a Fidesz képviselői örömmel fogadták. Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője ezt úgy kommentálta: Walter Katalin BKK élén végzett munkáját köszöni. – Bár sok vitánk volt, a legnagyobb a nyilvánosság előtt a tavalyi járatritkítás és az utána elhangzott szerencsétlen mondatai kapcsán, de mindenképp fontos a lemondása napján azt is kiemelni, hogy a 2019-20 körüli igen zavaros időszak után a vezérigazgatói működése kétségtelenül hozott stabilitást a BKK irányításába. A BKV körüli korrupciós ügyek azonban végül áttételesen őt is elsodorták. A szakbizottság hétfői ülésén, amikor a közlekedési cégek éves beszámolóját tárgyaltuk, Walter Katalin ugyanis a kérdésemre elismerte, hogy az általa vezetett BKK tulajdonosi joggyakorlóként szintén jóváhagyta a büntetőügyekben érintett, a BKV informatikai rendszerének működtetésére vonatkozó szerződés öt évvel való meghosszabbítását. Azt is elmondta, hogy eredetileg nem akartak így tenni, de a BKV végül kényszerhelyzetbe hozta őket, és azt is, hogy a beígért és Karácsony által mostanság is hivatkozott volumen- és árcsökkentés valójában nem történt meg, és a BKK a BKV-nak erre a mulasztására már tavaly novemberben (!) felhívta a városvezetés figyelmét – eredménytelenül – fejtette ki. Szerinte a bizottság nagyrészt ennek köszönhetően szavazta le a BKK és a BKV éves beszámolóinak elfogadását, és tett pontosan így a közgyűlés is szerdán. Ugyanakkor felidézte: „a BKK vezérigazgatója többször, hónapokkal ezelőtt a nyilvánosságban a Partizánban is próbált jelzéseket adni a BKV gazdálkodása kapcsán, de úgy tűnik, a városvezetés valamiért nem engedte a BKK-nak a beavatkozást. A főpolgármesternek és a Közgyűlésnek most együtt kell működnie a BKK és a BKV körül kialakult válság megoldásában″. Posztja végén Vitézy úgy fogalmazott, sajnálja, hogy Karácsony Gergely eddig nem volt hajlandó erre, és nem értette meg a Közgyűlés hónapok óta képviselt világos álláspontját, és még szerdán is minden erejével a magyarázhatatlan szerződéseket magyarázta, és hozta ezzel valójában a saját cégvezetőit is lehetetlen helyzetbe. Szerinte a BKK és a BKV körül kialakult válsághelyzet tarthatatlan, így arra kérte Karácsony Gergelyt, hívja össze a város sikeres működtetésében érdekelt közgyűlési frakcióinak vezetőit, és keressenek megoldást.