Závecz: Szűkült az ellenzéki lista előnye
Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke, miniszterelnök-helyettes (v), Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, miniszterelnök (b3) és Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke (b4) a Fidesz 29. tisztújító kongresszusán Budapesten, a Hungexpón 2021. november 14-én (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Jelentősen nőtt a Fidesz tábora az elmúlt egy hónapban, októberben még 34 százalékon állt a kormánypárt a teljes népességen belül, most 37 százalékos – állítja a Závecz Research új felmérése, amelyről a Hvg.hu ír. 

A Demokratikus Koalíció a korábbi 13 százalékot követően most 12 százalékon áll, ezzel a második. A Jobbik a harmadik legerősebb párt, de fogyatkozott a tábora, így a múltkori 11 százalék után most 9 százalékos a népszerűsége a teljes népességen belül.

Az MSZP változatlanul 6 százalékot ér el a teljes választói körben, míg a Momentum elmozdult a 4 százalékos mélypontjáról, jelenleg 5 százalékos.

Az LMP, a Párbeszéd, a Mi Hazánk és a Magyar Kétfarkú Kutyapárt egyaránt 2-2 százalékos párt maradt.

A ZRI szerint a választók egyre nagyobb figyelemmel követik a politikai szereplőket és csatlakoznak hozzájuk támogatóként, ugyanis egy hónap alatt 25-ről 21 százalékra csökkent a pártnélküliek aránya.

A november közepén végzett kutatásból az is kiderült, hogy a biztos pártválasztók csoportjában a Fidesz 47 százalékos, a második helyen a DK áll, 19 százalékkal. A Jobbik az aktív szavazók 10 százalékára számíthat, az MSZP 7 százalékon áll, a Momentum 5 százalékos. A Párbeszéd és a Mi Hazánk 3–3 százalékos a biztos szavazók csoportjában, az LMP és a Kétfarkú Kutya Párt 2 százalékon áll ebben a körben.

A Závecz szerint négy százalékkal vezet az ellenzéki lista
Magyar Hang

A Závecz szerint négy százalékkal vezet az ellenzéki lista

A Fidesz és az ellenzék támogatottsága is nőtt. A legelutasítottabb politikus Gyurcsány Ferenc.

November a választói aktivizálódás hónapja volt, mind a Fidesz-KDNP, mind az ellenzék közös listája mögé új támogatók sorakoztak fel. A kormánypártok listáját októberben 35 százalék támogatta, ezúttal 39 százalék, 300 ezer fővel bővült a tábor – állítja a kutatóintézet.

Az átlagosnál jóval nagyobb arányban erősítettek a kormánypártok a legfeljebb alapfokú végzettségűek és a falvakban élők körében: 8, illetve 9 százalékponttal.

A kutatás szerint az ellenzéknek is lettek új hívei, 39-ről 41 százalékra bővült egy hónap alatt a táboruk, ám hozzájuk kevesebben, nagyjából 150 ezer fő csatlakozott. Az emelkedés főképpen a kis és közepes városokban, valamint az érettségizettek és diplomások csoportjában érzékelhető, ezekben 5–7 százalékponttal lett magasabb a támogatottság – írták a közvélemény-kutatók.

A két lista versenye valamivel szorosabbá vált, a múlt havi 4 százalékos ellenzéki előny 2 százalékosra szűkült.

A választáson részvételüket biztosra ígérő és a listák között választani is tudó szavazók csoportjában lényegében döntetlen az állás, az ellenzék 49, a kormánypárti lista 48 százalékot ér el.

A kiélezett verseny magával hozta a választók magas részvételi szándékát. Négy évvel ezelőtt, 2017 novemberében az emberek 34 százaléka biztosra, további 36 százaléka valószínűnek tartotta részvételét a parlamenti választáson. Most jóval nagyobb az aktivitás: 45 százalék biztos részvételt ígér, 37 százalék valószínűsíti azt.

A választási esélyeket eléggé kiegyenlítettnek érzékeli a magyar közvélemény. A választópolgárok 42 százaléka úgy gondolja, hogy egy mostani választáson a Fidesz nyerne, míg 39 százalék szerint az ellenzék.

A felmérés november 15–24. között készült, ezerfős reprezentatív mintán.