
Márciusra a Tisza 300 ezerrel, a Fidesz 100 ezerrel tudta növelni a szavazótáborát tavaly novemberhez képest – olvasható a ZRI Závecz Research Intézet pénteken közzétett felmérésében, amelyet március második felében az ország felnőtt lakossága körében végeztek. Ez az eredmény azt jelenti, hogy már mindkét párt választótábora meghaladja a 2 millió főt.
A teljes választókorú lakosság körében november óta a Tisza 26-ról 29 százalékra, a Fidesz 24-ről 26 százalékra növelte támogatottságát. A Demokratikus Koalíciónak 6, a Mi Hazánknak 5 százalékos a támogatottsága a teljes népességen belül. A pártnélküliek aránya 29 százalékról 22 százalékra csökkent. A biztos részvételt ígérő és pártot választók körében a Tisza 40 százalékon áll, a Fidesz pedig 35 százalékon, és ha most tartanák a választásokat, akkor a DK és a Mi Hazánk még éppen hogy bejutna a parlamentbe. A Momentum 4 százalékkal jelen pillanatban nem jutna be a döntéshozók közé.
A 40 év alattiak körében a Tisza előnye csaknem kétszeres a kormánypártiakkal szemben (38 százalék és 20 százalék), az eggyel magasabb életkori csoportban viszont már éppen hogy csak vezet. A 60 év felettiek körében viszont a Fidesz előnye a látványos (34 százalék – 21 százalék). A legfeljebb alapfokú végzettségűek körében a Fidesz fölényesen vezet 35 százalékos támogatással, a Tiszának itt 22 százaléka van. A szakmunkás képzettségűek körében valamivel többen vannak a Tisza hívei, mint a kormánypárté (27 illetve 23százalék), az érettségizetteknél és a diplomásoknál pedig már egyértelmű az ellenzéki előny (31-24 százalék illetve 30-22 százalék).
Az emberek 55 százaléka kormányváltást szeretne, míg 38 százalék a jelenlegi kormányt tartaná hatalomban 2026 után is. A Fidesz és az ellenzéki szavazók véleménye ebben a kérdésben meglehetősen egyértelmű, de a pártnélkülieké korántsem. A politikai preferenciákkal nem rendelkezők teljes mértékben megosztottak: 41 százalék a Fidesz-kormány távozását óhajtja, 39 százalékuk a maradását.