
„Még 2014-ben Moldovában óriási botrány bontakozott ki. Egy Ilan Sor nevű üzletember szerzett irányítást három kereskedelmi bank felett, majd ezek mindenféle bonyolult struktúrákon keresztül addig csorgatták ide-oda a betétesek pénzét, amíg az szőrén szálán eltűnt. Útközben az állami egészségbiztosítási társaság 140 millió dollárjának is lába kelt, a teljes veszteség pedig elérte az 1 milliárd dollárt, ami akkor Moldova GDP-jének 12 százaléka volt. A főbűnös elmenekült, jelenleg Oroszországban él, de mindezek nyomán két moldáv kormány is megbukott – írja Magyarország nem Moldova? című blogbejegyzésében Zsiday Viktor, a Citadella alap kezelője, befektetési szakember.
Szerinte az MNB 2023-as 1763 milliárd forintos veszteségére (ez a GDP bő 2 százaléka) mondhatjuk, hogy nem volt szerencséjük, meg hogy a jegybankoknak nem a nyereséges gazdálkodás a fő célja, meg rosszul alakult a nemzetközi környezet, és ezekben bizonyára van is igazság. „Igaz, számos elemző figyelmeztetett arra éveken át, hogy a jegybanki mérleg túlzott felfújása milyen veszélyeket rejt. Ezt a jegybanki veszteséget végső soron a magyar adófizetők állják, ellenben a korábbi évek (jóval szerényebb, és valójában csak virtuális) nyereségével, amely úgynevezett alapítványokba került, ám úgy tűnik, hogy a pénz nem nagyon van meg, egy (ki tudja mekkora?) része eltűnt. Ez óriási skandalum, és nem maradhat(na egy valódi jogállamban) következmények nélkül” – írta Zsiday Viktor.
Az alapítványi vagyon kezelése „indokolatlanul bonyolult cégstruktúrákon” keresztül történt, ami ellehetetlenítette a pénzmozgások követhetőségét. Az ÁSZ jelentése szerint a magántőkealapokat közbeiktató befektetési struktúra lehetővé tette, hogy a vagyon egy része olyan eszközökbe áramoljon, amelyeknél a nyilvános elszámoltathatóság nem biztosított – lényegében magánszemélyekhez, privát cégekhez kerülhetett.
„A jegybank nemcsak a hazai fizetőeszköz őre, hanem a hazai pénzügyi szektor felügyelője is egyben, ha bármilyen csorba esik a tekintélyén, az az egész ország számára kockázat, ezért is különösen súlyos az eset. Tanulság nincs, hacsak annyi nem, hogy a független, egymást ellenőrző intézményeket, hatalmi ágakat nem viccből találták ki, ezek híján minden rendszer hajlamos a pazarlásra, szakmaiatlan döntésekre, korrupcióra . Ez éppúgy igaz Moldovára mint Magyarországra” – írta Zsiday Viktor.