Eltelt egy hónap, ismét itt a Magyar Hang havonta jelentkező melléklete, a Budai Hang! Legfrissebb - ráadásul ünnepi, így dupla – számunkban, nyolc oldalon!
Sosem tartottam gyengének magam fejben, de még sok tennivalóm akad. Mindenekelőtt az, hogy elfogadjam a saját eredményeimet és büszke legyek arra, amit elértem. Magabiztosság nélkül nem fogok tudni fejlődni – mondta a Budai Hangnak Valter Attila kerékpárversenyző. Hazánk legismertebb biciklise hat éve profi, azóta hatalmas sikereket ért el: megnyerte a Tour de Hongrie-t, első magyarként viselhette háromhetes körversenyen az éllovasnak járó színes trikót, a párizsi olimpián pedig negyedikként ért célba a mezőnyversenyben. Az év egy részét Andorrában töltő sportolóval a lelki összetevőkről, a Tour de France csábításáról, az összeszorított fogakról és a felszabadító büntetésről beszélgettünk.
Novemberben nyílt meg a II. kerületi Bartók Béla Emlékház új állandó kiállítása, a Bartók csendje. Végigjártuk a tárlatot, és az intézmény vezetőjét, Farkas Zoltánt kérdeztük a jogörökössel folytatott vitáról, az elmúlt évek problémáiról, a kiállítás megvalósításáról és az emlékház további terveiről.
Egyre nagyobb az érdeklődés Őrsi Gergely önkormányzati szervezésű helytörténeti sétái iránt, alkalmanként akár százan is követik a városrészen át a II. kerület polgármesterét. Egyedi esetről van szó, vagy tényleg ilyen népszerűek a helytörténeti séták? Megkérdeztük két piacvezető sétaszervező cég alapító-vezetőjét.
Lesz még fehér a karácsony? Az emberi tevékenység által előidézett éghajlatváltozás hatásai nemcsak az időjárási jelenségekben érhetők tetten, hanem életmódunkat, gazdaságunkat és szokásainkat is átalakítják. A téli havazások ritkulása, a fagyos napok csökkenése és az évszakok elmosódása jól mutatja, hogy a klímaváltozás közvetlenül érinti mindennapjainkat. Szakértőkkel eredtünk a hó nyomába.
Már tavaly el kellett volna indulnia annak a nemzetközi elitiskolának, amelyet a kormány a Hűvösvölgyi úton található volt OPNI helyére tervezett, de építkezésnek egyelőre semmi nyoma. Utánajártunk, hol tart most az egykori tébolyda átalakítása, és mi lesz a sorsa a szolgálati lakásokban élő családoknak. Kiderült, tervek még mindig nincsenek, a költségek azonban így is meredeken emelkednek.
A Római Camping fáinak közel harmadát ki akarják vágni – írta a Facebook-oldalán Szabó Tímea, a Párbeszéd országgyűlési képviselője december elején. Mint arról a Budai Hangban már írtunk, a Szentendrei út mentén, a Római Strandfürdővel szemben fekvő egykori kempinget az állam 2023-ban adta oda az Óbudai Egyetemnek, és idén röppent fel a hír, hogy az intézmény éppen azon a területen építené fel új campusát. Ismét megkerestük az érintetteket: Szabó Tímeát, Cser-Palkovics Andrást, az egyetemet fenntartó alapítvány elnökét, illetve a III. kerületi önkormányzatot, hogy megtudjuk, mi vár a Szentendrei úti fákra.
A XX. századi magyar képzőművészet egyik legösszetettebb életműve Ország Lilié. Különös látásmódú képeit a folyamatos szorongás és nyugtalanság hatja át, személyes tragédiái mellett az emberiség fájdalmát próbálta megfesteni, de az életmű meghatározó motívuma a történelem és az emlékezés, műveiben Ország Lili a múltat és a jelent kötötte össze. A művész alkotásaiból a Kiscelli Múzeum templomterében nyílt kiállítás. Végignéztük a Bolyongások című tárlatot.
A mézeskalácsosok 1834-ben kaptak céhalapítási engedélyt Magyarországon: ebben elvitathatatlan szerepe volt a legendás Beliczay családnak is, amelynek történetéről a Kiscelli Múzeumban látható most kiállítás. A múzeumban őrzött Beliczay-ütőfák mellett a családi hagyaték tárgyi emlékei és dokumentumai mesélnek a magyar gasztronómiatörténet egykor meghatározó famíliájáról. Írásunkban a család történetének felidézése mellett megosztjuk olvasóinkkal a Beliczay-féle mézeskalács autentikus receptjét is.
Mindez a legújabb Budai Hangban, a december 20-án megjelent Magyar Hang 8 oldalas mellékletében!