Könyvek, zene, kávéillat – kulturális detox a Margit körúton
Varga Csaba a Buda Collectionben (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

Nap, hold, csillagok a plafonon, dedikált Szoboszlai-mez, elektromos gitár a falon, könyv- és lemezritkaságok a polcokon, kávézópult a sarokban. Aki az utcáról belép, nem biztos, hogy rájön, galériába, antikváriumba vagy régiségboltba keveredett-e, azt viszont biztosan érzi, hogy a helynek különleges kisugárzása van. És nem csak azért, mert a polcokon az irodalmi műfajok szinte teljes repertoárja – a díszkötéses Shakespeare-albumtól a szakkönyveken át a Star Wars-regényekig – megtalálható, a sajátos hangulatot fokozza, hogy a könyvek többsége borítóval kifelé került a polcokra.

A tulajdonos, Varga Csaba szerint a könyvek esetében is igaz, hogy a tartalom mellett a külső is számít. Az embereknek már nincs idejük a könyvek gerinceit órákon keresztül böngészni, a Bánk bán 1899-es díszkiadásának szecessziós borítója viszont egészen biztosan odavonzza a tekintetet. Csabának könyvtáros végzettsége nincs, kizárólag a megérzéseire hallgat azzal kapcsolatban, hogy mely köteteket teszi ki a polcra. A cél, hogy mindenki megtalálja a neki tetsző olvasmányt, mert mint mondja, az olvasás gyógyír a léleknek. Egy dologban biztosak lehetünk, a polcokon csakis hibátlan állapotú könyveket találunk, és ugyanez a helyzet a lemezekkel is.

Szuperhősök kézjegyével

Bár csak nemrég nyitottak meg, örömmel tapasztalják, hogy egyre többen keresik a hanglemezeket. A tévesen bakelitnek – valójában sosem készültek bakelitből – nevezett korongok nem csak a legjobb hangminőséget nyújtják, befektetésnek sem utolsók, ugyanis a ritkaságok – sérülésmentes állapotban – vagyonokat érhetnek. – Egy kilencvenes években, 200 példányban kiadott punklemez 10–20 év múlva olyan értéket fog képviselni, amire most gondolni sem merünk – mondja Varga Csaba. Ha pedig még dedikált is, a többszörösére emelkedhet az ára. A Buda Collectionben az egyik legértékesebb hanglemez egy 2001-ben kiadott első nyomású Oasis-album. Ma körülbelül 150 ezer forintot ér, később még többet fog.

A boltban egyébként szinte minden eladó, még a lemezjátszó is, amelyen bele lehet hallgatni az albumokba, de meg lehet venni a bútorokat is. – Még ha nem is feltétlenül antik darabokról van szó, arra nagyon figyelünk, hogy eredeti, vagy ahhoz közeli állapotban legyenek – fogalmaz a tulajdonos. Mivel a világon gyakorlatilag mindent hamisítanak, alapvető szempont az is, hogy az összes eladó tárgy igazoltan eredeti legyen. – Van egy Kozma Lajos-székünk, a 401. modell, bizonyíthatóan a világhírű építész, iparművész, bútortervező készítette. És van még egy, ami száz százalék, hogy az ő munkája, de amíg nem kerül elő a bizonyíték, addig nem kínáljuk eladásra – mondja Csaba.

Stan Lee, a Marvel képregény-univerzumának egyik megteremtője és Robert Downey Jr., a Marvel-filmek egyik legfontosabb színészének közös, dedikált fényképe mellett a keretben ott látható az eredetiséget igazoló tanúsítvány is. A Szoboszlai Dominik által szignózott mezhez pedig a játékos klubja, a Liverpool állított ki igazolást arról, hogy a rajta szereplő aláírás eredeti.

Egy cserével indult minden

Felmerülhet a kérdés, hogy az okostelefonok és képernyők uralta korban, amikor a rossz nyelvek szerint az olvasásnak végleg befellegzett, van-e értelme hanglemezt és könyvet kínálni az embereknek? Csaba ezt inkább kihívásnak fogja fel, szerinte a kultúra szerelmeseinek, amilyen ő is, éppen az a feladatuk, hogy megértessék a világgal: olvasás, zenehallgatás nélkül lehet ugyan élni, csak nem érdemes. Ő maga hétéves kora óta gyűjti a könyveket. Úgy kezdődött, hogy az összes játékát elcserélte a szomszéd kisfiú minden lakásban található könyvére. Igaz, szülői nyomásra este vissza kellett csinálni az egészet, de a könyvek (majd később a hanglemezek és a műtárgyak) iránti rajongása azóta sem csillapodott. Ha külföldre utazik, az első útja az antikváriumba vagy a bolhapiacra vezet, ezeken a helyeken kincsekre lehet bukkanni. Például azt az 1803-ban készült, hibátlan állapotú Magyarország-térképet, amely most az üzlet falát díszíti, egy párizsi antikváriumban találta. Csaba az ismerőseinek sokszor segít felmérni egy-egy hagyatékot, és ha nincs vevő a könyvekre, ami mostanában egyre gyakrabban előfordul, akkor meg is vásárolja azokat.

A múlt nyáron, éppen egy hagyaték rendezgetése közben döntötte el, itt az idő, hogy megvalósítsa a régóta dédelgetett álmát: létrehozza a Buda Collectiont. – Nem galériát, nem könyvesboltot, nem antikváriumot akartam, hanem egy eklektikus, vidám, izgalmas, sokszínű kulturális teret – mondja. Tőlünk nyugatabbra sok ehhez hasonló, a kávézó hangulatát idéző könyves üzlet működik. – Könyvek, kávéillat, jó zene: Amerikában ezt multiszenzoros élménynek hívják, én inkább kulturális detoxnak nevezem. A Margit körúti üzlethelyiség az óriási portálüvegek és a hatalmas a belmagasság miatt tetszett meg neki. Négy hónap alatt újították fel, a bútorok egy részét ide gyártatták. Hogy az üzlet ilyen szép lett, az Csabának köszönhető, építőmérnök lévén maga tervezett meg mindent. – Szerelemprojekt, de, vagy inkább éppen ezért, komolyan gondolom. A kávézóban a legjobb budapesti pörkölésű kávét kínálják, a gyümölcs- és zöldséglevek is jó minőségű hazai termékek, az árakat pedig igyekeznek elfogadható szinten tartani. Talán ez is az oka, hogy az üzlet egyre népszerűbb. Vannak, akik 3-4 órát is eltöltenek a boltban, könyvvel a kezükben, zenét hallgatva, és akad olyan, aki laptoppal jön: az üzletből dolgozik. Sokan hoznak könyveket, lemezeket, műtárgyakat, ugyanis a Buda Collectionben nem csak venni, eladni is lehet. A különösen értékes tételekkel kapcsolatban Csaba általában azt javasolja a tulajdonosoknak, hogy bocsássák árverésre, akkor biztosan megkapják, amit a piac kínálni tud érte. Adott esetben bizományba is veszi a tárgyakat, és van, amit rögtön megvásárol.

Új szezon, új árukészlet

Május 14-én  árverést tartottak, élőben és online. Rengeteg, az üzletben található tárgyat lehetett megvásárolni, ami maradt, azt lecserélik: az új szezonnal új árukészlet kerül a boltba. Kalapács alá került a szignózott Szoboszlai-mez, amelynek bevétele – a tulajdonos felajánlásának megfelelően – a KórházSuli Alapítvány számláját gazdagítja. Árverési tétel volt Tóth György Emese című fotója, amiért 2007-ben egy rajongó 1,8 millió forintot fizetett (kortárs magyar fényképért korábban még sohasem fizettek ennyit). Szerepelt a listán a sarokban álló Tascam márkájú orsós magnó is: professzionális darab, ez az egyik legértékesebb tétel az üzletben. Persze senki ne gondolja, hogy a Buda Collection a drága dolgokra specializálódott, sokkal inkább az érdekes, izgalmas tárgyakat részesítik előnyben, mint például a híres „Tovarisi, konyec!” feliratú plakátot, vagy az 1920-as években, gyerekek számára készült Singer varrógépet, eredeti dobozában, gótbetűs, német nyelvű használati utasítással.

Bár korábban probléma volt, hogy a Margit körút a Mechwart liget és a Margit híd közötti szakasza kiesik a forgalomból, az Őrsi Gergely által életre hívott Margit-negyed programnak köszönhetően sokat változott a helyzet. Igaz, az üzlethelyiség nem önkormányzati tulajdon, a kezdeményezés jótékony hatásait a Buda Collectionben is érzékelik. Több kulturális és gazdasági (iparkamarai) rendezvénynek is helyet adtak már, és Kassák-emlékrendezvény is volt náluk. Legközelebb a Margit-negyed négynapos rendezvénysorozatán, a május 16. és 18. közötti Helló, Margit! művészeti fesztiválon mutatkoznak be kulturális programhelyszínként.

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2025/20. számában, a Budai Hang mellékletben jelent meg május 16-án.