Milyen szemüveget, napszemüveget válasszunk? (x)

Dioptriás okuláréra lehet szükségünk az éleslátáshoz és napszemüvegre a zavaró, erős fény elleni védekezéshez. Ma már mindkettőt gond nélkül be is szerezhetjük, sőt dioptriás napszemüvegre is szert tehetünk.

Számos gyártó kínál lencséket és kereteket, és nagyszámú optika foglalkozik szemüvegkészítéssel, azonban érdemes a minőségre minden esetben kiemelten figyelni. Bár hajlamosak vagyunk olvasó- és napszemüveget drogériákban, hipermarketekben beszerezni, a szemünk érdekében megfelelő szaküzletben csináltassuk ezeket.

Amennyiben közeli és távoli éleslátáshoz is segédeszközre van szükségünk, 2 helyett egy, vagyis multifokális szemüveg lehet a megoldás. Az erős fény okozta hunyorgást és a visszatükröződést polarizált napszemüveg segítségével küszöbölhetjük ki a legtökéletesebben. Cikkünkben a szemüveg viseléséről és a különböző típusokról lesz szó.

Szemüvegek egykor és ma

Ma már teljesen általános dolog a szemüveg viselése, de nem volt ez mindig így. Az okuláré ősének tekinthető a látás élesítésére szolgáló, csiszolt és nagyításra alkalmas hegyikristályokat már az egyiptomiak, görög-rómaiak és ősi kínaiak is használhattak. Azonban az első szemüvegek megalkotására 1280-ig kellett várni. És bár az erős napsütés, fény ellen is különféle megoldásokat vetettek be már az ókorban is, az első valódi napszemüveget a 20. században alkották meg.

A látáshibák korrigálása ma már nem ördöngösség, hiszen birtokában vagyunk az fénytörés ismeretének, ahogy azt is tudjuk, hogyan keletkezik a látott tárgyakról a szemünk által az agyunkban a kép. Sőt azzal is tisztában vagyunk, hogy rövidlátást mínuszos, vagyis homorú lencsével, a távollátást domború, pluszos lencsével javíthatjuk.

Kényelmes megoldás, a szemüveg

Míg a régebbi korokban a szemüveg a tehetősek kiváltsága volt, ezért is nevezik pápaszemnek, addig ma már mindenkinek megadatik az éleslátás esélye. Szemészeti vizsgálaton győződhetünk meg arról, hogy van-e szükségünk rá, és ha igen, milyen erősségű és típusú lencsékre.

Idősebb korban rendszerint közelre romlik a látásunk, így ha távolra is viselnünk kell szemüveget, bonyolulttá válhat a két típusú alternatíva cserélgetése. Ennek megoldására alkották meg a kevésbé esztétikus, képugrást okozó bifokális, illetve a legújabb technológiájú multifokális vagy progresszív lencséket. Utóbbiak láthatatlanul illesztett két vagy több eltérő dioptriájú lencséből állnak, és minden távolságra zökkenőmentesen éles képet biztosítanak. Különböző bevonatokkal tehetjük ellenállóbbá.

Miért vegyünk polarizált napszemüveget?

A polaroid lencsék egy speciális réteg révén csökkentik a látás tisztaságát rontó, a szemet fárasztó visszatükröződést, amely sok esetben veszélyes is lehet. Élesebb kontrasztokat és színeket eredményeznek. Így azok számára kínálnak extra látásélményt, akik sokat vannak a szabadban. A polarizált napszemüvegek nem alkalmasak a digitális eszközök kijelzőinek kezeléséhez.

Akár multifokális lencsére, akár polarizált napszemüvegre van szükségünk, az eoptika.hu-nál mindegyiket be tudjuk szerezni.