Számít-e manapság, ha valaki művelt? (x)

Az intelligencia nagyrészt velünk született dolog, azonban mi magunk is fejleszthetjük ezt a képességünket. Sokan tudják is magukról, hogy okosabbak, mint a nagy átlag – de ők bizonyára sokat is tettek azért, hogy ez így legyen.

A műveltség kérdése

Manapság már számtalan IQ-teszt létezik, és mindegyik mást mér, ezért nehéz lehet megállapítani, ki a valóban intelligens. Nem biztos, hogy az a legtalpraesettebb egy csapatban, aki széleskörűen tájékozott. Lehet, hogy egyeseket a történelmi vagy a vallási témájú könyvek ejtenek rabul, otthon vannak az irodalomban, jól ismerik a híres festők életét is. Ugyanakkor nem tudják kiszámolni, mennyi anyagot vegyenek egy szoba kitapétázásához vagy nem képesek felismerni pár ütem alapján egy ismert slágert.

Az a baj az intelligenciatesztekkel, hogy csak egy bizonyos dolgot mérnek: arra a tudásra alapoznak, amelyet az iskolában vagy a könyvek által lehet megszerezni. Ugyanakkor a kreatív gondolkodásmóddal vagy a változásra való képességgel nem tudnak mit kezdeni.

Napjainkban azokra az emberekre mondjuk, hogy intelligensek, akik remekül helyt tudnak állni egy társas szituációban: meghallgatják a másikat anélkül, hogy belevágnának a szavába, problémamegoldásra törekszenek, és bevallják azt is, ha valamihez nem értenek.

Vannak, akik tényleg okosak

A legtöbb intelligens ember egyben okos is. Ez azt jelenti, hogy megvan a kellő tudásuk az élet minden területéről: legyen az humán vagy reál téma. Azok, akik már diákként is csak ötösöket kaptak az iskolában, felnőttként is szívesen tanulnak.

Az ilyen emberek örömmel iratkoznak be egyetemre, tanfolyamra, sőt szabadidejüket is arra használják fel, hogy új ismereteket szerezzenek és fejlesszék a memóriájukat. Nekik érdemes lehet szétnézni a RégiKönyvek.hu oldalán, ahol még rejtvény könyvek, kvízsorozatok, intelligenciát mérő kiadványok is kaphatók.

A legtöbb okos ember tudatosan tesz is azért, hogy ne butuljon el: rendszeresen állítja magát kihívások elé. Ezért olyan népszerű tevékenység körükben a rejtvényfejtés, pókerezés, sakkozás vagy a logikai fejtörők megoldása. Ezekkel a módszerekkel – akárcsak az olvasással – jól karban lehet tartani az agyat. Számos kutatás bizonyította, hogy a demencia ellen hatásosak a fent említett dolgok.

Származik-e előnyünk abból, ha okosak vagyunk?

Azt mondhatjuk, hogy igen – hiszen gondoljunk csak azokra a tévés vetélkedőkre, ahol több millió forintot is lehet nyerni egy-egy jó válasszal! De persze a legtöbb ember, akinek nagy a műveltsége, nem ily módon kamatoztatja a tehetségét.

Az ideális munkahely megtalálásában sokat jelent az, hogy mennyire vagyunk tanulékonyak, intelligensek. Sok olyan beosztás van, amelyet csakis jó problémamegoldó képességgel, magas IQ-val lehet betölteni.

De ha nem is ilyen helyen dolgozunk, akkor is lehetünk büszkék magunkra. Az pedig, hogy olvasással, rejtvényfejtéssel töltjük a szabadidőnket példamutató magatartás. Gyermekeink azt fogják továbbvinni, amit látnak – ez a legfontosabb oka annak, miért jó műveltnek lenni.