Karácsony Gergellyel több órán át tárgyaltak és megállapodtak, hogy kettejük közül csak egy mehet tovább az előválasztás második fordulójába. Miniszterelnök-jelöltként és miniszterelnök-helyettes jelöltként kívánnák meggyőzni a választókat – jelentette be Márki-Zay Péter, a Mindenki Magyarországa Mozgalom előválasztási miniszterelnök-jelöltje péntek délutáni sajtótájékoztatóján. Elmondta, hogy pénteken tárgyalt a Momentum Mozgalom elnökségével is.
Egyértelmű számára, de ugyanúgy a Momentum és Karácsony számára is, hogy amennyiben hármas verseny lesz, úgy Dobrev Klára akár 30 százalék körüli eredménnyel is közös jelölt lehetne, de rajta kívül álló okokból ő van legtávolabb attól, hogy elég erős legyen Orbán Viktor ellen – mondta.
Abban nem értenek egyelőre egyet Karácsonnyal, hogy melyikük mögé sorakoznának fel a legtöbben. Legfontosabbnak azt tartják, mind több bizonytalant megszólítsanak. Márki-Zay Péter már korábban megnevezett három feltételt az esetleges támogatásáért cserébe, most azt mondta, hogy a szakértői kormányban már egyetértenek most is, de beszéltek az elszámoltatásról és az euró bevezetéséről is. A következő beszélgetés hétfőn lesz Hódmezővásárhelyen, és remélik, hogy egy héten belül eldől a kérdés.
Úgy számol. hogy Jakab Péter támogatóinak jelentős részére és a Momentum támogatói egy részére is számíthatna a második fordulóban, így esélyesnek érzi magát.
Igyekeznek a második fordulóban a politikából kiábrándultakat behozni.
A Mindenki Magyarországát is vegyék be az egyeztetésekbe
Márki-Zay Péter azt is elmondta, hogy azt kérték a hat ellenzéki párttól, hogy mostantól a közös tárgyalásokon a Mindenki Magyarországa Mozgalom is legyen jelen, ezt az elért eredmény szerinte igazolja. Az Új Világ Néppárttal is szeretnének együttműködni.
Az alkotmánymódosítással kapcsolatos újságírói kérdésre elmondta: a Fidesz a saját alaptörvényével ment szembe, amikor leválthatatlan testületeket állított fel, ilyenek az egyetemi alapítványok, vagy a Médiatanács. Ezért nem kell semmilyen szavazás ahhoz, hogy a meglévő alkotmányos rendnek megfelelő helyzetet teremtsenek és győzelmük esetén azonnal változtassanak ezen a helyzeten. – Csak azt mondjuk majd ki, hogy ezek a kinevezések alkotmányellenesek voltak – fogalmazott Márki-Zay, megjegyezve: nem felszámolják az alkotmányt, hanem a megsértett jogállamiságot állítják helyre.
Egy másik újságírói kérdésre reagálva Márki-Zay Péter megerősítette a Magyar Hang információját, hogy közvélemény-kutatások is készülnek a visszalépés előtt. Elmondta: gyors és független kutatást fognak végezni, bár hogy ki a legesélyesebb jelölt, már most is el lehet dönteni. – Egy valamit garantálok. A lelkiismeretemen nem fog száradni, hogy ne legyen olyan jelölt, aki le tudná váltani Orbánt. Kiderült, hogy Karácsony Gergellyel ki tudjuk egészíteni egymást – fogalmazott, hangsúlyozva: nincs olyan forgatókönyv, hogy valamelyikük ne lépjen vissza.
A miniszterelnök-helyettesnek milyen szerepe lenne? – tette fel a kérdést az egyik újságíró. – Sem Semjén Zsolt, sem Pintér Sándor nem szolgál mintaként. De most a kampányra kell koncentrálni – jött a válasz. – A hatpárti ellenzék kampánya így nem folytatható, nemcsak azért, mert a civileket eddig kiszorították, hanem azért, mert eddig nem tudták eljuttatni az igazságot az emberekhez – hangsúlyozta, példaként említve a koronavírus-adatokat, vagy a Hadházy Ákos által nyilvánosságra hozott vakcinabeszerzési botrányt, a lélegeztetőgépek beszerzési ügyét, az autópályaépítések négyszeres szorzóját. – Ha ezeket a tényeket nem tudjuk eljuttatni a lakossághoz, akkor hogyan tudjuk meggyőzni akár a fideszes szavazókat arról, hogy ránk szavazzanak? – tette fel a kérést, majd hangsúlyozta: a 2010 előtti kormányzásnál sokkal hatékonyabb kormányzásra van szükség.
Egy másik kérdésre reagálva megismételte: a majdani hatáskörökről egyelőre nem foglalkoznak, de ő maga szívesen foglalkozik oktatásüggyel, digitális felzárkózással, a cigányság problémáival.
Dobrev Gyurcsány miatt nem lenne esélyes
Kifejtette azt is, az elmúlt napokban óriási nyomás van rajta több oldalról, hiszen tekintélyes emberek próbálják meggyőzni a visszalépésről és ennek ellenkezőjéről is. – Bármennyire is megértem azok aggodalmát, akik az általam képviselt irányt követnek, az egymás elleni indulásunkkal nem hozunk pozícióba olyan embert, aki a legalkalmatlanabb Orbán leváltására – ismételte meg.
Dobrev Klára Gyurcsány Ferenc miatt nem lenne esélyes Orbán Viktor ellen – hangsúlyozta. Gyurcsány elutasítottságát letagadni óriási hiba lenne a DK részéről – mondta.
Valakinek azt a 73 százalékot is képviselni kell, akik nem akarják semmi szín alatt Gyurcsány Ferencet a politikában látni, ezt a DK-nak is be kell látni – tette hozzá. Ellenem lehetne a legkevésbé ezt a Gyuircsány-showt folytatni – mondta maga mellett érvelve.
Akármelyikünk lép vissza, ez a küzdelem Magyarország felszabadítására irányul – emelte ki.
Megígérte, hogy nem fogja cserbenhagyni azokat, akik őt a korrupció elleni küzdelme miatt támogatják. Az én számomra az az alapvetés, hogy a keresztény ember nem lop – mondta, szembeállítva magát a Fidesz által emlegetett kereszténységgel.