Brüsszelben átvette hivatalát António Costa, aki december 1-től az Európai Tanács munkáját irányítja. A 63 éves portugál szociáldemokrata politkus korábban Portugália miniszterelnöke, azt megelőzően pedig Lisszabon polgármestere volt. Jó a humora és jó tárgyalónak számít. Costa elődje a belga Charles Michel, aki öt éve után adja át pozícióját.
Az Európai Unióról szóló szerződés szerint a 27 tagállami vezetőt tömörítő Európai Tanácsban az elnök „lendületet ad az Európai Tanács munkájának, vezeti annak üléseit. Együttműködik az Európai Bizottság elnökével, gondoskodik az ülések előkészítéséről és segít a Tanácson belüli kohézió és konszenzus megteremtésében”. Szintén az elnök feladata az EU állam-, illetve kormányfői szintű külső képviseletének ellátása – vagyis az nem a soros elnökség kormányfőjének a hatásköre. António Costát idén júliusban választották meg a tagállami vezetők, akkor, amikor az Európai Bizottság elnökének és a főképviselőnek a személyére is javaslatot tettek. A három jelölt közül Orbán Viktor csak Costát támogatta.
Az elnök megbízatása 2,5 évre szól és egy alkalommal ugyanennyi ideig meghosszabbítható. Így történt, hogy Charles Michelt öt év elteltével váltotta a portugál politikus. Az ünnepélyes átadás-átvételi ceremónián Brüsszelben Costa többek között ezt mondta: – Manapság, ebben a globalizált világban az egyetlen módja annak, hogy valóban biztosítsuk a szuverenitást, ha egy közös Európát építünk. Mert csak együtt tudunk kiállni kontinensünk biztonságáért, stabilitásáért és békéjéért. Hozzátette, hogy az Európai Tanács elnökeként mindennapi küldetésévé teszi, hogy építse ezt az egységet. Kitért a háború kérdésére is, jelezve, hogy „mindannyian békét akarunk”, de különösen a leginkább érintett ukrán nép. – De a béke nem jelentheti a temető békéjét. A béke nem jelenthet kapitulációt. A béke nem jutalmazhatja az agressziót. A békének Ukrajnában igazságosnak kell lennie. Tartósnak kell lennie. A nemzetközi jogon kell alapulnia - fogalmazott.
Anónio Costa szerint a béke csakis a területi integritás és az államhatárok tiszteletben tartása mellett képzelhető el. Szerinte az EU-nak új fejezetet kell írnia és igazi békeprojektté kell válnia, ez azonban azt jelenti, hogy ellenállóbbá és önállóbbá is válik a biztonság és a védelem terén. Costa kijelentette, hogy az Európai Uniónak partnernek kell lennie „a globális, többoldalú, fenntartható és békés jövő érdekében” és küzdenie kell a szegénység és az éghajlatváltozás ellen. Megemlítette az uniós versenyképességről szóló Budapesti Nyilatkozatot, amely meghatározza a prioritásokat, azonban a fontos döntések még hátra vannak. Majd üzent leendő kollégáinak, vagyis a Tanács dolgozóinak, akik végighallgatták a beszédét: – Én is közétek tartozom. Számítok rátok és ti is számíthattok rám. Kiállni értékeinkért, megerősíteni a békét és a jólétet célzó európai projektjeinket, és építeni a polgárok bizalmát. Ez az előttünk álló napirend. Gyerünk dolgozni.”
António Costa szavait nagy taps fogadta. Az első nagy erőpróbája három hét múlva lesz, amikor az uniós állam- és kormányfők decemberi találkozóját fogja elnökölni.