
Valótlanul állítja a kormány, hogy senki sem kíváncsi Ukrajna EU-tagsága ügyében az emberek véleményére. Az Európai Parlament évente többször is felteszi ezt a kérdést. A magyarok 40 százaléka támogatja az ukrán tagságot, 55 százaléka ellenzi.
Két héttel ezelőtt Orbán Viktor nélkül fogadták el Ukrajnára vonatkozó állásfoglalásukat az uniós állam- és kormányfők, ezen a héten csütörtökön ugyanez történt. Két hete a rendkívüli EU-csúcs után jelentette be a magyar miniszterelnök, hogy megkérdezi a magyarokat arról, mit szólnak Ukrajna uniós tagságához. Ezt akkor véleménynyilvánító szavazásnak nevezte el, ami nem egy önálló jogintézmény, az eredményének semmiféle jogszabályon alakuló következménye nincs, nem különbözik a nemzeti konzultációk rendszerétől. Viszont azóta minden Ukrajnával kapcsolatos EU-s javaslatra ez a válasz: meg kell várni, hogy a magyarok mondjanak erről véleményt, és az lesz majd az irányadó a kormány számára. Sőt, az is elhangzik, hogy Magyarország az első és az egyetlen ország az EU-ban, ahol erre a kormány lehetőséget biztosít az álláspont kifejtésére, illetve kifejezetten kéri erre az embereket. Ez utóbbi azonban nem teljesen igaz.
Az Európai Parlament rendszeresen, évente több alkalommal elvégzi az úgynevezett Eurobarométer felmérését. Ez egy olyan reprezentatív közvélemény-kutatás, amely mind a 27 tagállamra nézve tartalmaz adatokat, és minimális hibahatárral, a szakmai elvárások tiszteletben tartása mellett ad képet az európaiak véleményéről. A felvetett témák rendre ugyanazok, így lehetőség van a változások nyomon követésére. Az Eurobarométer eredményei aztán rendre visszaköszönnek különböző jogalkotási kezdeményezésekben, parlamenti indokolásokban. Egy ideje már Ukrajna EU-tagsága is a vizsgált területek között van, mégpedig úgy, hogy megkérdezik az embereket, egyetértenek-e azzal, hogy Ukrajna mint az EU leendő tagja tagjelölti státuszt kapott. Ezzel lehet egyetérteni, egyet nem érteni és a „nem tudom” is egy opció.
Megnéztük az egy évvel ezelőtti és a legutóbbi, tavaly őszi felmérést, összehasonlítva az európai átlagot a magyar adattal. A 2024 tavaszi vizsgálat alapján az EU-s adat szerint az emberek 60 százaléka támogatja Ukrajna uniós tagságát, 33 százalék ellenzi és 7 nem tudja. Ugyanekkor a magyar számok alapján a támogatók aránya 42, az ellenzőké 52 százalék volt, hat százalék választotta a „nem tudom”-ot. Fél év múlva, a tavaly őszi felmérés során, az EU-s számsor minimálisan változott: 60-34-6. A magyar változás már jelentősebb: 40-55-5.
Ennek alapján tehát Magyarországon többségben vannak azok, akik nem támogatják Ukrajna uniós tagságát, ugyanakkor a verseny kiegyenlítettebb annál, mint ahogy a kormány jelenleg az ukrán tagság teljes elutasítását képviseli.
És ez természetesen irányadó lehet a Tisza Párt számára, mivel Magyar Péter március 15-én bejelentette a Nemzet Hangja nevű népszavazási kezdeményezést, amelynek 12+1. kérdése: „Támogatja Ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen”.
Az adatokat hamarosan frissítik: jövő héten Brüsszelben kedden nyilvánosságra hozzák a legújabb Eurobarométer-felmérés számait.