Az EU tervet dolgoz ki a menekültek esetleges elosztására

Az EU tervet dolgoz ki a menekültek esetleges elosztására

Az orosz-ukrán háború elől menekülő családok Tiszabecsnél 2022. február 25-én. (Fotó: György Zsombor/Magyar Hang)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Az Európai Uniónak az Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja miatt menekültek millióinak érkezésére kell felkészülnie, ezért az Európai Bizottság tervet dolgoz ki a nemzeti erőfeszítések összehangolására és a menekültek esetleges tagállamok közötti elosztására – közölte Ylva Johansson belügyi biztos Brüsszelben, a tagországok belügyminisztereinek rendkívüli tanácskozását követően vasárnap.

Mint mondta, az uniós bizottság a lakhelyüket elhagyni kényszerülő ukránok „tömeges beáramlása” esetén alkalmazni szükséges szabályok életbe léptetésére tesz javaslatot a tagállamok belügyminisztereinek következő, csütörtökön esedékes ülésén. A terv szerint a hosszadalmas menekültügyi eljárás elkerülésével az Ukrajnából menekültek bizonyos minimumkövetelmények mellett azonnali ideiglenes védelmet kaphatnának. Az irányelvet akkor alkalmaznák, ha a menedékjog iránt szokatlanul nagy számban benyújtott kérelem feldolgozásának szokásos eljárása túlterhelné a felelős hatóságokat.

Eddig legkevesebb 300 ezer ukrán menekült a szomszédos országokba. Közülük azonban csak néhányan kértek menedékjogot vagy folyamodtak nemzetközi védelemért a tagországok illetékes hatóságainál, a legtöbben rokonoknál vagy barátoknál szállnak meg.

Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztos azt mondta: az Ukrajna ellen folytatott orosz háború miatt az Európai Unió mintegy négymillió ukrán menekült érkezésére számít. A konfliktus ez idáig több mint hétmillió embert kényszerített otthona elhagyására. – Tanúi vagyunk annak az eseménynek, amely sok-sok év óta a legnagyobb humanitárius válságot okozhatja az európai kontinensen – fogalmazott.

Gérald Darmanin, az Európai Unió Tanácsának féléves soros elnökségét betöltő Franciaország belügyminisztere a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a tagországi szakminiszterek kifejezték egységüket és teljes szolidaritásukat Ukrajnával és népével. Közölte: az EU és tagállamai továbbra is, politikai, pénzügyi, humanitárius és logisztikai támogatást fognak nyújtani az orosz agresszióval szemben védekező Ukrajnának.

A szakminiszterek úgy határoztak, hogy aktiválják az EU integrált válságkoordinációs rendszerét (IPCR), melynek keretében hétfőn össze is hívják az első szakmai értekezletet. Ukrajna kérésére a miniszterek kötelezettséget vállaltak arra, hogy az EU egészségügyi és gyógyászatiellátást segítő támogatást nyújt az országnak. Több tagállam, különösen az Ukrajnával határos uniós országok a menekültek befogadását ajánlották fel, amelyhez a miniszterek uniós koordinációról és támogatásról döntöttek.

A miniszterek megvitatták egy megfelelő ideiglenes védelmi mechanizmus létrehozásának lehetőségét is az ukrán állampolgárok fogadására, az uniós bizottság pedig az ideiglenes védelemről szóló irányelvben előírt mechanizmus aktiválását javasolta. Megállapodtak abban is, hogy amennyiben tovább növekszik a menekültek áradata, az Ukrajnával szomszédos országoknak támogatást nyújtanának határellenőrzési és regisztrációs feladataik ellátásához. A miniszterek megállapodtak abban, hogy összehangolják nemzeti intézkedéseiket az Oroszországgal kapcsolatos vízumpolitikájukkal összefüggésben. A tanácsi elnökség továbbá arra kérte a tagállamokat, hogy ne ismerjék el az orosz hatóságok által Ukrajna megszállt területein kiállított útleveleket. A tagországok belügyminiszterei végezetül egyetértettek abban, hogy fokozni kell az információcserét és a koordinációt, hogy az illetékes hatóságok gyorsan és hatékonyan reagálhassanak minden destabilizációs kísérletre.

(MTI)

Percről percre tudósításunkat az orosz–ukrán háborúról itt olvashatja.