
Megszavazta az Európai Parlament (EP) jogi szakbizottsága, hogy az Európai Parlament is beszálljon az Európai Unió bíróságán a magyar kormányzat elleni perbe a szuverenitásvédelmi törvény miatt – írja a Népszava. A politikai döntés már korábban megszületett, most az illetékes bizottság is rábólintott az ügyre. A lap információi szerint a zárt ajtók mögött történő szavazáson 19 támogatás mellett mindössze egy tartózkodás és egy ellenszavazat volt.
A pert az Európai Bizottság indította Magyarország ellen, mert szerintük az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvény ellentétes az uniós joggal. A Bizottság már néhány hónappal a magyar törvény 2023 év végi megszületése után jelezte kifogásait a törvénnyel kapcsolatban, de mivel nem született érdemi válasz a bizottság kérdéseire, ezért bíróságra vitték az ügyet. A magyar érvelés szerint a fölállított Szuverenitásvédelmi Hivatal (SzuHi) a külföldi befolyásolás ellen védené hazánkat. A hivatal működése alatt azonban eddig csak civilek és újságírók elleni támadásokat indított a magyar szuverenitás védelmének nevében a Lánczi Tamás vezette hivatal.
A bizottság és a parlament érvelése szerint az uniós joggal ellentétes, hogy a SzuHi tevékenységei nagyrészt ki vannak zárva a bírósági felülvizsgálat alól, valamint a törvény szembe állítja egymással a magyar és nem magyar tevékenységeket és érdekeket. Ezek ellentétesek a hátrányos megkülönböztetés európai tiltásával. Ahhoz, hogy az Európai Parlament jogilag peres fél legyen a bizottság oldalán, az Európai Parlament elnökének kell megbíznia az EP jogászait. Az EP sajtóosztálya a lap kérdésére megerősítette: Roberta Metsola elnök követi a szakbizottság ajánlását. A perhez tagállamok is csatlakozhatnak: eddig Csehország és Dánia jelezte ebbéli szándékát, de további országok – például Finnország és Hollandia – csatlakozása is elképzelhető a február 27-i határidő előtt.