EP-korrupció: marokkói szálat is vizsgálnak
Eva Kaili volt EP-alelnök lezárt irodája Strasbourgban (Fotó: Magyar Hang/Lukács Csaba)

Több lap, köztük a Politico, az Euobserver és az Euractiv szerint Marokkó is érintett lehet az Európai Parlament korrupciós botrányában.

A Politico pénteken arról írt: marokkói vezető diplomatákkal állt szoros kapcsolatban Antonio Panzeri, az Európai Parlament korrupciós botrányának egyik kulcsszereplője. A korábban olasz EP-képviselőként dolgozó Panzeri jelenleg letartóztatásban van az úgynevezett Katargate ügyben, mert szoros munkakapcsolatban volt Francesco Giorgival, a volt EP alelnök Eva Kaili férjével. Utóbbi a napokban beismerte, hogy pénzt kapott Katartól és Marokkótól is. Panzeri korábban vezette az EP-ben a Maghreb-országok küldöttségét is – ehhez a térséghez tartozik Marokkó. A Politico több olyan fotót talált a marokkói magas rangú tisztségviselők közösségi oldalain, ahol az olasz férfi is látható – közülük többen barátként hivatkoznak az olasz politikusra.

„Sok ilyen botrányt nem tud elviselni az unió”
R. Kiss Kornélia

„Sok ilyen botrányt nem tud elviselni az unió”

Azzal gyanúsítják az Európai Parlament alelnökét, hogy Katar lefizette őt. A Magyar Hang által megkérdezett elemző szerint a lobbizás szabályainak szigorítására lenne szükség.

Vincent Van Quickenborne belga igazságügyi miniszter csütörtökön az ország parlamentjében alig burkoltan utalt arra, hogy Marokkó is érintett a vizsgálatban. Ugyanakkor az Euobserver arról ír: az EP képviselők leszavazták, hogy Marokkót is bevonják a katari korrupciós botránnyal kapcsolatos vizsgálatokba. Egy módosító indítvány szerint ugyanis Marokkó korrupciós cselekményekkel is megpróbálhatta befolyásolni az európai parlamenti képviselőket, volt képviselőket és a személyzetet, ám a módosító indítványt a jobbközép Európai Néppárt (EPP) szinte minden képviselője, a szocialisták és demokraták (S&D) többsége, valamint a Renew Europe párt liberális képviselőinek többsége is leszavazta.

Az Euractiv azt állítja: Marokkó a külső hírszerző szolgálata, vagyis a DGED révén érintett a korrupciós ügyben. A Katargate miatt előzetesben ülők közül többen kapcsolatban álltak a DGED-del és Abderrahim Atmounnal, Marokkó lengyelországi nagykövetével.