
Megtalálta a jogi kiskaput az Európai Unió, hogy Orbán vétófenyegetéseit hatástalanítsa – írta meg a Válasz Online kedden. Május 6-án az Európai Bizottság bejelentette, hogy egy hónap múlva új törvényjavaslatokkal áll a tagállamok és az Európai Parlament elé, amelyek célja az orosz energiahordozók teljes kitiltása lesz. A Válasz Online szerint ezzel technikailag képes kikerülni az EU a magyar és a szlovák kormány vétóját, amelyek belengetésével eddig megakadályozták, hogy az ügy egyáltalán napirendre kerüljön. Az Európai Bizottság nem szankcióként állítaná le az olajüzletet, hanem az úgynevezett REPowerEU nevű csomagot egészítené ki vele, és ezzel a kereskedelmi szabályozások közé sorolja. Ennek elfogadásához elég a tagállamok minősített többségének támogatása is.
A módszerből pedig a Válasz Online szerint szabály lesz. A Financial Times kedden arról írt, hogy ha Orbán Viktor megvétózná az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását, akkor átalakítanák vámpolitikává az intézkedéseket, amihez már elég a minősített többség is.
A REPowerEU nevű csomag a 2022-es orosz támadás után kezdett körvonalazódni, és egyik kimondott célja a leválás volt az orosz energiáról (a másik a zöld átállás támogatása). A lényege, hogy az RRF nevű nagy EU-s gazdaságélénkítő programot kiegészítették energetikai projektekre elkölthető további pénzekkel. A magyar kormány a csomagot megszavazta a 2022 decemberi energetikai tanácsülésen, majd 2023 februárjában annak véglegesítésére is igent mondott.
A Financial Times cikkében arról írt, hogy három diplomata szerint – akik jelen voltak a 27 tagállami nagykövet hétfői megbeszélésén – a magyar kormány nem emelt komoly kifogást az Oroszország elleni új szankciós csomaggal szemben. A 17. szankciós csomag olyan kínai és más országokbeli cégeket is céloz, amik segítenek Moszkvának kijátszani a szankciókat. Ezt várhatóan szerdán fogadják el, és a jövő hét elején lép hatályba. A nyomásfokozás részeként az Európai Bizottság a múlt héten bejelentette, hogy annak érdekében, hogy az EU megszüntesse függését az orosz energiától, leállítja az orosz gáz és kőolaj behozatalát, és fokozatosan kivezeti az orosz eredetű atomenergiát is.