
A Központi Statisztikai Hivatal január elsejei adatai szerint 15 ezer 600 román állampolgár él Magyarországon, de a valós szám ennél minden bizonnyal lényegesen nagyobb, hiszen például az áttelepült erdélyiek többsége nem mondott le a román állampolgárságáról, ám ők már magyar állampolgárként vannak elkönyvelve a statisztikában. (Például e sorok írója 1989-ben érettségizett Székelyudvarhelyen, és a 36 fős osztályából ma már többen élnek az anyaországban, mint Romániában.) Nem túlzás tehát azt mondani, hogy több tízezer szavazásra jogosult román állampolgár él Magyarországon, és ehhez képes siralmasan kevesen szavaztak az elnökválasztás első fordulójában.
4023 ember ment el a hat szavazókör valamelyikébe. Az első fordulót nálunk a bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan nyerte meg 309 szavazattal Crin Antonescu előtt, de a szavazók 11,4 százaléka a szélsőséges, magyarellenes jelöltet, George Simiont támogatta.
Az elnökválasztás második, történelmi fontosságú fordulóban az dől el, hogy Románia marad az európai úton, vagy visszafordul a nacionalista múltba és oroszbaráttá válik.
A külföldön élő román állampolgárok három napon át szavazhatnak: pénteken, szombaton és vasárnap is. Pénteken és szombaton reggel héttől este kilencig, vasárnap reggel héttől este nyolcig – értelemszerűen magyar idő szerint.
Hol vannak a szavazóhelyiségek?
Budapesten összesen négy szavazókör van, két helyen (tehát címenként két-két szavazókör, hogy elkerüljék a sorbanállást):
a budapesti Román Nagykövetségen (1146 Budapest, Thököly út 72.)
a budapesti Román Kulturális Intézetben (1146 Budapest, Izsó utca 5.)
Vidéken két szavazókör lesz nyitva:
Szegeden a Kelemen László utca 5 szám alatt.
Gyulán a Munkácsy Mihály utca 12 szám alatt.
A szavazáson azok vehetnek rész, aki rendelkeznek az alábbi érvényes román okmányok egyikével: személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, útlevél, ideiglenes útlevél.
A román hatóságok összesen 3 millió 600 ezer szavazólapot nyomtattak a külföldön szavazó románoknak az elnökválasztás második fordulójára – az első fordulóban 969 ezer ember személyesen jelent meg külföldön az urnáknál és 4 ezren levélben voksoltak.