Megszületett az EU-Mercosur szabadkereskedelmi egyezmény – a természetvédők tiltakoznak
Aude megyeri bortermelők traktorjaikkal vonulnak fel az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezet tagállamai között kötendő megállapodás elleni tiltakozáson a dél-franciaországi Carcassonne városban 2024. november 30-án. (MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo)

25 év után lezárultak a tárgyalások és megkötötték az EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodást. Ezzel a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezete jön létre, több mint 700 millió emberrel. A Magyar Természetvédők Szövetsége viszont arra kéri a kormányt, hogy Magyarország határozottan lépjen fel az egyezmény ellen. 

Montevideóban, Uruguay fővárosában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és négy Mercosur-országból érkező vezető, Lula brazil, Milei argentin, Peña paraguayi és Lacalle Pou uruguayi elnök véglegesítették az EU és Latin-Amerika négy országa közötti szerződést – írja az EUrológus. A tárgyalások azért húzódtak ilyen sokáig, mert az európai termelők folyamatosan tiltakoztak, attól tartva, hogy olcsó és rossz minőségű termékekkel árasztják el a piacot. Egymást érték a demonstrációk Európában és ugyancsak tiltakoztak a környezetvédő szervezetek.

A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) „toxikusnak” nevezte az egyezményt, amely ellen több, mint 400 gazdaszervezet, civil szervezet és szakszervezet tiltakozik. Elemzések szerint az EU-Mercosur kereskedelmi egyezmény hatására jelentősen megnőne a mezőgazdasági termékek Európába történő exportja. Ez hátrányosan érintené az európai gazdákat, és 34 százalékkal növelné az üvegházhatású gázok kibocsátását is. A francia kormány felkérésére készített elemzés szerint az egyezmény hatására a Mercosur országokban megnövekedett marhahús-termelés évente legalább 25 százalékkal fokozná az erdőirtás mértékét, és további 36 ezer km² esőerdő elpusztítását vonná maga után évente (ez nagyjából annyi, mint a Dunántúl területe). Az Európában betiltott, de a dél-amerikai országokban engedélyezett növényvédőszerek is könnyebben bejutnának a kontinensre, ami az élelmiszereken keresztül aláásná az európai élelmiszer-biztonságot, és az európai gazdák versenyképességét. 

Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke szerint nem kell aggódni, a szerződés szerint az európai egészségügyi és élelmiszer-előírások továbbra is érinthetetlenek, a Mercosur-országok exportőreinek szigorúan be kell tartaniuk a szabványokat, hogy beléphessenek termékeikkel az EU piacára. Az EU fenntartja a jogát a növényvédő szerek, állatgyógyászati ​​készítmények összetételének meghatározására, továbbra is szabadon hozhat meg élelmiszer-biztonsági szabályokat. A megállapodás magában foglalja az „elővigyázatosság elvét”, amely lehetővé teszi az EU számára, hogy intézkedéseket hozzon az uniós polgárok egészségének védelme érdekében, ha az importált élelmiszerek biztonságosságára vonatkozó tudományos bizonyítékok nem meggyőzőek – fogalmaz egy háttéranyag. Von der Leyen azzal is érvelt a megállapodás mellett, hogy az uniós vállalatok így évi 4 milliárd euró értékű exportvámot takarítanak meg. 

A szöveg véglegesítése után az Európai Bizottság benyújtja azt jóváhagyásra a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek. Az MTVSZ úgy véli, hogy a „toxikus egyezmény” beáldozná az európai mezőgazdaságot, az élelmiszerbiztonságot, bolygónk természeti értékeit és éghajlatát az autóipar és a vegyipar óriáscégeinek érdekében. Ezért arra kérik a kormányt, hogy Magyarország határozottan lépjen fel az EU-Mercosur egyezmény ellen, különös tekintettel arra, hogy jelenleg Magyarország adja az EU soros elnökségét.