Fellebbezést nyújtottak be az Európai Bírósághoz a farkasok EU-s védelmi szintjének csökkentése ellen zöld és állatvédő szervezetek. A Berni Egyezmény Állandó Bizottsága két hete fogadta el azt a korábban sokak által vitatott javaslatot, amelynek alapján a szürke farkas kikerül a fokozottan védett állatok kategóriájából. Ennek köszönhetően könnyebb lehet rájuk kilövési engedélyt kapni.
Öt természetvédelmi és állatvédő szervezet, a Green Impact (Olaszország), az Earth (Olaszország), a One Voice (Franciaország), az LNDC állatvédő szervezet (Olaszország) és a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége (Magyarország) fellebbezést nyújtott be az Európai Bírósághoz (EUB) a berni egyezmény Állandó Bizottságának december 3-i ülésén a farkas (Canis lupus) védelmi státuszának csökkentésére vonatkozó uniós javaslatról szóló, szeptember 26-án kelt EU tanácsi határozat ellen.
Mint azt a Nagy Tavak szerkesztőségünkhöz eljuttatott keddi (december 17.) közleményében írja, az Európai Bizottság az EU 27 tagállamának nevében nem várta meg a szokásos 60 napos felfüggesztési határidőt, amelyen belül az érdekelt felek megsemmisítési fellebbezést nyújthatnak be, hanem egyenesen az Európa Tanács Berni Egyezményéhez fordult, hogy szavazásra bocsásson egy, a farkasok védelmére vonatkozó javaslatot, tudván, hogy az át fog menni, mivel az EU rendelkezik a szavazatok többségével az egyezményen belül, és a 27 tagállamot számítva át tudja kényszeríteni saját javaslatát.
Kun Zoltán, Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének elnöke elmondta: az európai farkas listáról való levételére vonatkozó uniós javaslat nem rendelkezik tudományos alátámasztással, és veszélyes precedenst teremt, ezért fellebbeztek ellene. Hozzátette: az intézményi események azt is feltárták, hogy a Berni Egyezmény nem alkalmaz előzetes belső tudományos vizsgálatot a felek javaslataira, mielőtt szavazásra bocsátanák azokat. A szakember szerint ugyanilyen aggasztó a demokratikus folyamatok hiánya a Berni Egyezményen belül, valamint az EU-27 túlsúlya: az EU rendelkezik a szavazatok többségével a Berni Egyezményben, így a többi fél véleményét figyelmen kívül hagyva keresztülvitte a saját „farkasok visszasorolására” vonatkozó javaslatát. Amikor Bosznia azt javasolta, hogy a szavazást egy évvel halasszák el, hogy több idő álljon rendelkezésre a további vitára, az Európai Bizottság az EU-27 nevében a halasztás ellen szavazott, elhallgattatva ezzel az egyezmény többi tagjának minden aggályát. Az Európai Bizottsághoz, az EU-tagállamokhoz és a Berni Egyezményhez intézett, több száz nem kormányzati szervezet által aláírt, a farkasok listára való visszavezetése ellen irányuló levelet az említett intézmények szisztematikusan figyelmen kívül hagyták – mondta Kun Zoltán.
Több mint 700 tudós és akadémikus – a Green Impact által támogatott szakértői csoport kezdeményezésére –, valamint a nagyragadozókkal foglalkozó európai kezdeményezés (IUCN Specialist Group) azt javasolta a Berni Egyezménynek, hogy ne engedje szavazni az EU farkasokra vonatkozó javaslatát, vagy szavazzon ellene, mivel az uniós javaslat nem rendelkezik megfelelő tudományos alátámasztással. Mint arra Kun Zoltán rámutatott, a Berni Egyezményben az EU javaslata egy, az Európai Bizottság által megrendelt és fizetett tanácsadó cég által készített, nem szakértői értékelésen alapuló jelentésre támaszkodott, és a tudományos közösség által készített tudományos bizonyítékok cáfolják a Bizottság és az EU Tanács állításait, miszerint a farkasok leminősítésére van szükség.
A javaslat elfogadása napján, december 3-án írt cikkünkben Sütő Dávid, a WWF Magyarország Nagyragadozók programjának vezetője mondta el véleményét a Berni Egyezmény Állandó Bizottsága határozatáról. Mint mondta, „bár egy ilyen döntés a faj hazai védelmét valószínűleg nem érinti a gyakorlatban, viszont hosszú évek nemzetközi természetvédelmi munkáját veti vissza Európában.” A szakértő véleményének további részletei ide kattintva olvashatók.