Fokozatosan apadnak a Lengyelországot megillető uniós források az Európai Bíróság hétfői döntése óta. Naponta ugyanis félmillió euróval kevesebb illeti meg a lengyeleket, mert nem tettek eleget az Európai Bíróság május 21-i döntésének. Ha Varsó nem fizet, Brüsszel levonja a pénzt az uniós alapokból.
Az uniós bírói testület úgy döntött, hogy a Turów-i lignitbányát be kell zárni. Az eljárást a cseh kormány indítványozta, mert álláspontjuk szerint a cseh-lengyel határon lévő bánya működési engedélyének meghosszabbítása során nem végezték el a szükséges hatástanulmányokat.
Ebből bírósági ügy lett, a bíróság azonban – ugyancsak cseh kérésre – májusban úgy döntött, hogy a bányát a környezeti kockázatok tisztázatlansága miatt azonnal be kell zárni. Mivel ennek nem tettek eleget, a bíróság elrendelte, hogy május 21-ig visszamenőleg és egészen addig, amíg be nem zárják a bányát, a lengyeleknek naponta 500 ezer eurós, azaz 180 millió forintos kötbért kell fizetni. Ez az összeg mára meghaladta a 62 millió eurót.
Az Európai Bizottság szóvivője, Viviane Loonela megerősítette, amennyiben a lengyel kormány nem fizet, akkor a büntetést le lehet vonni az uniós támogatásokból. Ezt meg lehetne tenni a helyreállítási alap költségvetéséből – ezt azonban még nem hagyta jóvá a bizottság, vagyis ez a pénz még nem áll rendelkezésre. Így a hétéves költségvetés összegét csökkentheti a bírsággal az Európai Bizottság.
A kötbért akkor is meg kell fizetni, ha az alapügyben – tehát a bánya működési engedélyének meghosszabbítása kapcsán – a bíróság a lengyelek javára döntene.
A lengyel kormány jelezte, hogy nem akarják kifizetni a büntetést, erre az esetre marad Brüsszelnek az a lehetőség, hogy akkor egyéb uniós forrásokból vonják le a pénzt. Ehhez már nem szükséges bírósági döntés, de ha ilyen lépésre szánja el magát az Európai Bizottság, akkor azt a határozatot bírói úton meg lehet támadni. Az viszont már a bíróságon múlik, hogy az ügy elbírálásáig felfüggesztik-e a pénzlevonást. Mindenesetre ez az ügy precedenst teremthet, mert még nem volt arra példa, hogy egy tagállam megtagadta volna a fizetési kötelezettségét és emiatt a neki járó összegeket kellett volna csökkenteni.