Nem csökkent az EU támogatottsága Magyarországon
Az Európai Unió Tanácsának tanácsterme (Fotó: European Council)

A magyar kormány sokéves euroszkeptikus kampányának dacára a társadalom egészét tekintve nem csökkent az Európai Unió lakossági támogatottsága – közölte a Republikon Intézet, amely négy éve és idén februárban is közvélemény-kutatást végzett a témában. Az eredményeket hétfőn tették közzé.

Az ezer fő megkérdezésével készült felmérés szerint négy éve a magyarok 76 százaléka nyilatkozta, hogy egy esetleges népszavazáson az EU-ban maradás mellett voksolna, míg 2025-ben 79 százalék állította ugyanezt. Ezzel együtt a kilépést támogatók aránya szintén nőtt, 12-ről 16 százalékra. A Republikon szerint ennek az a magyarázata, hogy a bizonytalanok aránya felére csökkent, 13-ról 6 százalékra. Az elemzésben azt írják, az, hogy egyre többen képesek véleményt nyilvánítani az EU-tagsággal kapcsolatban, megerősíti, hogy az elmúlt évek közéletének tényleg meghatározó témája volt az uniós tagság.

Amiben komoly változás történt, az a pártpreferenciák szerinti bontás. Négy éve hiába volt a Stop Soros vagy a bevándorlóellenes kampány, vagy a folyamatos „gyarmatosítás” elleni harc, a Fidesz-szavazók 84 százaléka és az ellenzékiek, valamint a bizonytalanok 88-88 százaléka támogatta Magyarország EU-tagságát. 2025-re a helyzet gyökeresen megváltozott. A Fidesz-szavazóknak már csak 69 százaléka támogatja a magyar EU-tagságot, ami 15 százalékpontos visszaesés négy év alatt. A Republikon elemzése szerint beérett a kormánypártok EU-ellenes kampánya, de a kormánypártok kommunikációja a másik irányba is hatott: az ellenzéki szavazók 96 százaléka támogatja Magyarország EU-tagságát, ami 8 százalékpontos növekedés.

Az uniós tagság támogatottsága a Mi Hazánk táborában a legalacsonyabb, mindössze 51 százalék.

A kutatásban vizsgálták azt is, hogy a főbb társadalmi csoportokban milyen az EU támogatottsága. „Az idősebb, alacsonyabb végzettségű, kistelepülésen élő válaszadók, azaz a Fidesz legstabilabb bázisát jelentő szavazói réteg inkább EU-ellenes, a magas végzettségű, városban élő, fiatalabb válaszadók, akik jellemzően ellenzékiek, egyben EU-pártiak is. Mindezzel együtt nincs egyetlen olyan társadalmi csoport sem, ahol az EU-tagság támogatottsága 74 százalék alá ment volna”.