Románia a józanságot és a társadalmi békét választotta
Nicusor Dan bukaresti főpolgármester, függetlenként indult államfőjelölt beszédet mond Bukarestben 2025. május 18-án, a megismételt romániai elnökválasztás második fordulójának estéjén (Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement)

Vasárnap dél körül zötykölődtem Bukarest első kerületében egy buszon, egy fiatalember nem zavaróan hangosan, de azért jól hallhatóan telefonált valakivel. Elmondta, hogy nem akar kivándorolni, ezért életében először elment szavazni, hogy „nehogy az a bolond” győzzön. Amikor bontotta a vonalat, megszólalt egy hetven körüli nyugdíjas indulatosan, jól hallhatóan a járat összes utasának címezve a mondanivalóját: „Ha győz Nicuşor, majd mehetsz az ukrán frontra, fiacskám!”

– Igaza van – szólalt meg egy nyolcvanas hölgy –, én történelemtanár voltam, és tudom, hogy a franciák mindig háborút akarnak, de ők soha nem mennek a frontra, másokat küldenek maguk helyett. Egyedül Simion a megoldás.

A mellettem ülő, hajléktalannak tűnő férfi és bekapcsolódott, keresztény értékekről, családról hadoválva. Pillanatok alatt elszabadultak az indulatok, a beszélgetők egyre jobban belelovallták magukat a témába úgy, hogy közben nem volt ellenvélemény. Dezsa vü érzésem volt, mintha Budapesten lennék a 2022-es „békepárti” kampányban. A busz megálltt, így a nyugdíjas kommandó témát váltott: arról kezdenek beszélgetni, mennyire tiszteletlenek ezek a mai fiatalok.

Délután négytől a román fővárossal tulajdonképpen összenőtt településen, Clinceni-ben fontos meccset játszott a Sepsiszentgyörgyi OSK a labdarúgó Szuperligában az Unirea Slobozia csapatával. A székely szurkolók nyolc autóbusszal jöttek a sorsdöntő mérkőzésre – itt dőlt el, hogy a csapat kiesik-e az első osztályból. A foci a román – és a magyar – nacionalizmus terepe, az egyik elnökjelölt maga is fociultra volt, így arra számítottam, a szélsőséges és magyarellenes AUR párt tagjai is ott lesznek a stadionban.

A székely csapat szurkolói többen voltak, mint a román csapat kemény magja, hangosan szurkoltak, zúgott a „harcoljatok”, a „mindent bele” és a „ria-ria-Hungária”. A másik tábor a „Románia-Románia” rigmussal válaszolt, de nem csendültek fel idegengyülölő szólamok.

Az előttem ülők megkérdezték, Orbán vajon miért segített Simionnak. Azt mondták, remélik, a románok nem bolondultak meg teljesen, és nem lépnek a Magyarország által kitaposott útra. Ők is, mi is a választáson való részvételi arány lesték fél szemmel – szerintük, ha 55 százalék fölé megy a jelenlét az urnáknál, akkor van esély a nyugatos jelölt győzelmére. Nem értettünk egyet, én azt mondtam, hatvan százalék fölé kell kúsznia ehhez a részvételnek, hogy az első forduló hatalmas hátrányát ledolgozza.

A Slobozia győzött 2-1-re, a Sepsi nyolc év után búcsúzik a román bajnokság legfelsőbb osztályától. „Plecati acasa!” (menjetek haza), csendült fel a rigmus, és bennem bekapcsolt az újságíró: lám, a románok nem bújtak ki a bőrükből, de aztán eszembe jutott: szó sem volt bozgorokról (hazátlanokról) – ez csak a legyőzött ellenfél szokásos zrikálása, nem a magyarokat akarták kiküldeni az országból.

Óriási fordítással Nicusor Dan nyerte a román elnökválasztást – Videóval
Lukács Csaba (Bukarest)

Óriási fordítással Nicusor Dan nyerte a román elnökválasztást – Videóval

Simion magát tekinti győztesnek. Már elkezdődött egy „szuverenista” tüntetés Bukarest belvárosában. Székelyföld nem hallgatott a tihanyi beszédre. Cikkünk frissül!

Mielőtt Bukarestbe érkeztem volna, mindkét jelölt sajtófőnökének küldtem emailt és sms-t, hogy megtudjam tőlük a praktikus dolgokat: hol és mikor szavaz az elnökjelölt, hol fogják várni az eredményeket és újságíróként hogyan lehet oda bejutni. Simion stábja azóta sem válaszolt, Nicuşoré viszont minden tudnivalót megadott, és azt mondták, örömmel várnak az eredményvárójukon.

A Regina Elisabeta bulváron lévő épületben már rengeteg román és külföldi újságíró várakozott – a román kollégák, amikor meghallották, honnan jöttem, szó szerint megsajnáltak és a készülő átláthatósági törvényről érdeklődtek.

– Nálunk is ez lesz, és én nem akarok ilyen országban élni – mondta egyikük. Többen arról kezdtek beszélgetni, polgárháború lesz-e az országban, ha Simion kikap és utcára küldi a híveit, mint ahogy azt Trump tette 2020-ban.

Urnazárásra meghaladta a 64 százalékot a részvételi arány, a független jelölt kampányának tagjai bizakodtak. Helyi idő szerint este kilenckor hatalmas lett az öröm, az exit poll eredmények (három is volt belőlük) jelentős, közel tíz százalékos előnyt mértek a bukaresti főpolgármester javára. De közben megfagyott a levegő: a teremben lévő nagy televízióban George Simion arról beszélt, ő nyerte a választást, ő Románia elnöke, és a szavazókörökben lévő embereit arra utasította, ne engedjék a csalást. Az ország lakóitól bátorságot kért, és azt, hogy „ne hagyják, hogy meglopják őket.”

Ahogy érkeztek az eredmények, nagy csend lesz az eredményváróban: Simion vezetett alacsony feldolgozottságnál – igaz, itt is először a kis települések eredményei érkeznek meg a központba, mert a kevés szavazattal hamarabb végeznek a számlálók. Ötven százalékos feldolgozottságnál viszont megfordult az arány, már Nicuşor volt az első helyen.

Az eredményváró előtt leállt a forgalom, hatalmas tömeg gyülekezett, főként boldog fiatalokkal. Mivel teljesen meghalt a net, és cikket kellett küldenem, kénytelen voltam elindulni a szállásomra. Az Egyetem téren „békepárti” tüntetés kezdődött, egy magát szuverenistának nevező férfi szónokolt három embernek, akik mobiltelefonnal lájvozták, vagyis élőben közvetítették az eseményt. Egy fiatal csoport haladt el előttük, kiröhögték őket.

95 százalékos feldolgozottságnál már 54.25 – 45.75 volt az arány Nicuşor Dan javára – most nem tévedett az exit poll. Székelyföld nem hallgatott a tihanyi beszédre: Hargita megyében 90 százalékot kapott a liberális hátterű jelölt a szuverenistával szemben, ilyen arányú választási győzelem legutóbb a Ceausescu-rendszerben volt a Digi24 hírtelevízió szerint. A csatornán most arról beszélnek, hogy a világ kiröhögi Orbán Viktort, akinek ez az eredmény személyes kudarc, eközben mutatták a győztest, aki egy EU-s kék-sárga zászlóval megy ki az első emeleti erkélyre, a lent ünneplő fiatalok nagy örömére.

Az AUR párt előtt teljes volt a csend, ekkorra már rég szétpakolták az ünneplésre előkészített teret.

Már majdnem éjjel kettő volt, amikor George Simion egy másfél percet videót posztolt, amelyben lágy zene mellett elismerte a vereségét és gratulált a győztesnek. Azt ígérte, folytatja a harcot az igazságért, a „természetes családokért” és a keresztény értékekért. „Tovább kell mennünk, még akkor is, ha nehéz érezni a vereség keserű ízét, mert nekünk Románia és a román nép az első” – fejezte be.