
„A kormány nemmel szavaz az amerikai termékekkel szembeni európai uniós viszontvámokra, mivelhogy azok jelentős áremelkedést okoznának, ehelyett tárgyalni kellene a terhek csökkentéséről” – szögezte le Szijjártó Péter külügyminiszter egy Facebook-videóban. Hozzátette: az Egyesült Államok vámintézkedései körül „sok egyelőre a kérdőjel, sok egyelőre a bizonytalanság”, és szerinte „ebben a helyzetben a stratégiai nyugalom a legfontosabb”. Azt mondta, „az Európai Unió sajnos egy súlyos hibát vétett, meg lehetett volna akadályozni ennek a helyzetnek a kialakulását, most viszont, hogy ez nem sikerült, a legfontosabb, hogy ne rontsa tovább Brüsszel ezt a helyzetet”.
Szerinte „a kiutat csak a tárgyalások jelenthetik, csak a tárgyalásokon lehet elérni a vámtételek csökkentését és a helyzet javítását. Viszontvámok bevezetése csak újabb nehézségeket okoz, csak újabb károkat okoz az európai gazdaságnak és az európai embereknek. Az Egyesült Államokból Európába szállítandó termékekre kivetett vámok ugyanis áremelkedéseket okoznak itt, Európában, hiszen az Európába behozott termékek ára magasabb lesz a vámok miatt”.
Arról is beszélt, hogy „az Európai Bizottság bekészített egy sok száz termékből álló listát, erre a sok száz, az Egyesült Államokból Európába szállított termékre most vámot akarnak kivetni”. Szijjártó szerint „ha ezen termékekere a vámkivetés megtörténik, akkor az Magyarország tekintetében egy 18 milliárd forint értékű áremelkedést okoz összesen, és olyan termékek, mint például a kontaktlencsék vagy a bőrápoló termékek vagy az építkezéseknél használt műanyagcsövek ára fog jelentősen megnőni. (...) Ezért Magyarország a mai napon nemmel szavaz Brüsszelben arra az előterjesztésre, amely arról szól, hogy az Európai Unió viszontvámokat vessen ki az Egyesült Államokkal szemben” – mondta Szijjártó, aki szerint „az európai vámok csak tovább rontják a helyzetet”.
De miről is van szó?
Ahogy megírtuk, legfeljebb 25 százalékos vámot vezethet be számos amerikai termékre az Európai Unió a trumpi vámháborúra adott válaszként. A szója, a hús, a dohány, a vas, az acél és az alumínium mellett kedvelt amerikai élelmiszeripari termékek is rajta vannak a lap birtokába került EU-s listán, így például: a narancslé, a vörös áfonya, a fehér csokoládé, a polietilén, a mandula.
A vámokat nem egyszerre, hanem fokozatosan vezetheti be az EU, április 15., május 16. és december 1. az életbe lépések dátuma az egyes árucsoportok esetében. Bár mindez elsőre kevésbé tűnik agresszívnek, de elég kreatív, és kellemetlenül érintheti a vámháborúskodó Donald Trump amerikai elnököt – írja a Politico, amely szerint összességében 22,1 milliárd eurónyi értékű (2024-es adat) Európába irányuló amerikai export esik majd az intézkedések hatálya alá.
Az európai válaszlépések külön érdekessége, hogy az érintett termékkörök elsősorban olyan térségekhez és érdekcsoportokhoz köthetők, amelyek kimondottan Trump támogatóinak számítanak – írta a hvg.hu. Ennélfogva lesz uniós vám többek között a kansasi és nebraskai marhára, a louisianai szárnyasra, a michigani autóalkatrészekre, a floridai dohánytermékekre, az észak-karolinai, georgiai és alabamai faárura, az arizonai jégkrémre, a dél-karolinai zsebkendőkre, az alabamai elektromos takarókra, a floridai nyakkendőkre, csokornyakkendőkre, a wisconsini mosógépekre, a floridai és dél-karolinai tésztatermékekre és az ohiói és kentuckyi neglizsékre.