
A magyar kormány nem fogja támogatni az orosz és belarusz személyek elleni szankciók meghosszabbítását az Európai Unió miniszteri Tanácsának hétfői ülésén – jelentette ki Szijjártó Péter.
A külgazdasági és külügyminiszter részben azzal indokolta a lépést, miután a Washingtonban az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadójával tárgyalt arról, hogy időt kell hagyni az amerikai-orosz tárgyalásoknak. Az intézkedések március 15-én járnak le, és Szijjártó szerint március 10-ig kell dönteni. Addig még van idő, és időt kell adni az amerikai-orosz tárgyalásoknak, ezért fontos megakadályozni minden olyan döntést, amely akadályozhatja a sikert, mondta Szijjártó.
A másik ok egy korábbi blokkoláshoz kapcsolódik. Akkor nem a személyek elleni, hanem a gazdasági szankciókat kellett meghosszabbítani. A január végi határidő előtt a magyar kormány – ahogy Orbán Viktor fogalmazott – „behúzta a kéziféket”. „Mondassák ki az ukránokkal, hogy vissza fogják állítani a gázútvonalat”, követelte a magyar kormányfő, miután év elején leállt az orosz földgázszállítás Ukrajnán keresztül Európába, mert lejárt a két ország közötti ötéves tranzitmegállapodás. Ez a szlovák kormányt is érintette. Robert Fico miniszterelnök már január elején tárgyalt az Európai Bizottság energiaügyért felelős tagjával. Ekkor létrehoztak egy munkacsoportot, hogy foglalkozzon az üggyel.
A „garancia”, amivel Szijjártó szerint megkapták a kért biztosítékokat, egy európai bizottsági nyilatkozat volt, amit felolvastak az ülésen. A tanácsi ülés vagy az Európai Bizottság oldalán máig sem közölt dokumentumban a magyar kormány szerint többek között az áll, hogy az uniós testület kész folytatni a tárgyalásokat Ukrajnával az ukrajnai gázvezeték-hálózaton keresztül az európai ellátásról, Ukrajna nemzetközi kötelezettségeivel összhangban. Ebben az összefüggésben az uniós testület kész Magyarországot (Szlovákiával együtt) bevonni a folyamatba.
Szijjártó már a nyilatkozat után közvetlenül jelezte, hogy ha a magyar kormány elégedetlen, akkor például a személyek elleni szankciók meghosszabbításánál lesz még alkalom, „hogy a szavazatunkkal megfelelő súlyt gyakoroljunk”. A mostani blokkolást részben azzal indokolta, hogy a testület megszegte az ígéretét, mert „minket nem hívtak meg erre az egyeztetésre, hiába kértük”, csak a szlovákokat és az ukránokat.