
A „világkereskedelem kialakuló”, „vámok formájában megjelent” feszültségeiről tárgyaltak az Európai Unió kereskedelemért felelős miniszterei hétfőn, mondta a Donald Trump által kivetett vámokról és Kínáról szóló ülés után Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter ismét bizonyítottnak látta, hogy az uniós intézmények képtelenek a nehéz helyzetek kezelésére, hiszen – így Szijjártó – hónapok óta tudták, hogy Trump a „patrióta gazdaságpolitikája részeként” kezeli a vámokat.
Elismerte, hogy az Európai Bizottság tárgyalt az USA kormányával, de „azt várjuk el, hogy sikeres, eredményes tárgyalásokat” folytassanak, amihez szerinte a testület nem tett le komolyan vehető javaslatot az asztalra. Megemlítette, hogy a magyar kormány javasolta az USA-ból érkező autókra kivetett vámok 10-ről 2,5 százalékra csökkentését. (Így a Kereskedelmi Világszervezet szabályai szerint minden ország autóinál ilyen szintre kellett volna csökkenteni a vámokat.) Szijjártó szerint így az Európai Bizottság elszalasztotta a lehetőséget, hogy elkerüljék a vámokat.
Szijjártó nem kerülte ki a Válasz Online cikkét, amely szerint az USA más okok mellett a magyar közbeszerzések rendkívül magas korrupciós kockázatával indokolta az Európai Unióra kivetett vámokat. Szijjártó közölte: ez a jelentés 1974 óta megjelenik, a mostani – az előszó vége szerint márciusi dátummal kiadott – dokumentum még Joe Biden elnöksége alatt született, „a Magyarországra vonatkozó részeit David Pressman diktálta”, aki „gyakorlatilag a magyar ellenzék vezetőjeként viselkedett”. Az észrevételeket 2024 októberéig lehetett benyújtani, a novemberi választás előttig, az információk pedig a nagykövetségekről jöttek. Egy éves, a Biden-adminisztráció alatt született jelentést hazugság egyedi elnöki rendelet részeként feltüntetni, jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter.
Nem szabad bosszút állni, „stratégiai nyugalom” kell, hogy ne okozzanak még nagyobb károkat, ezért nemmel szavaznak az ellenvámokra, jelentette ki.