A magyar igazságügyi miniszter szerint nem az számít, hány jogalkotási folyamatot sikerül lezárni, hanem az, hogy a versenyképességet szolgálják-e ezek az ügyek. Szerinte még az embercsempészet elleni küzdelmet is a versenyképesség szempontja alapján kell megítélni.
Rohamosan közeleg a magyar uniós elnökség vége. A különböző miniszteri formációk egymást követően tartják az utolsó olyan ülésüket, amikor a magyar kormány képviselője látta el az elnöki teendőket, illetve amely ülésekre még Magyarország állítja össze a napirendet és folytatja le az előkészítő munkát. A igazságügyi miniszterek esetében is elérkezett az igazság pillanata és Tuzson Bence értékelte is a magyar elnökség tevékenységét ezen a téren. Tuzson szerint a magyar elnökség sikeres volt.
Sőt, a miniszter azt is elmondta, hogy az elmúlt fél év alatt az EU-s intézmények szemléletében irányváltást is sikerült elérnie Magyarországnak. Az eddig elnökségek ugyanis azt tartották sikernek, ha minél több folyamatban lévő ügyet tudtak lezárni és „aktánként” haladtak. Ezzel szemben a magyar elnökség nem azt tartotta elsődlegesnek, hogy a lehető legtöbb jogalkotási folyamatot lezárjanak, hanem azt, hogy „minden területen érvényesülnie kell a versenyképességnek”. Úgy fogalmazott, hogy amikor egy jogszabályról folyik a vita, akkor azt mindig szem előtt kell tartani, hogy az a folyamat segíti-e a versenyképességet vagy nem. Tuzson Bence elégedetten állapította meg, hogy ezt a szempontot minden területen sikerült érvényesíteni és hivatkozott az uniós állam- és kormányfők novemberi informális ülésén elfogadott Budapesti Nyilatkozatra, amely az egész EU-ra nézve rögzíti, hogy elsődlegesnek kell tekinteni a versenyképesség kérését.
Az igazságügyi miniszterek kialakították álláspontját a migránscsempészés megelőzéséről és az ellene való küzdelemről szóló uniós jogszabályra vonatkozóan. Ennek a javaslatnak az a célja, hogy közelítse egymáshoz a tagállamok olyan kérdésekre vonatkozó büntetőjogi rendelkezéseit, mint a migránscsempészés fogalommeghatározása és szankcionálása. Tuzson szerint ez is a versenyképességet szolgálja, mert összefüggésben van az állampolgárok elvárásaival és biztonságával.
– Ennek abból a szempontból van jelentősége, hogy az embercsempészet elleni fellépés szoros összefüggésben áll az illegális bevándorlással, az illegális bevándorlók 90 százalékát az Európai Unióba embercsempészek hozzák be – jelentette ki a soros uniós elnökség nevében Tuzson Bence magyar igazságügyi miniszter.
Egy kérdés kapcsán a magyar miniszter kilépett az elnökségi szerepköréből. Arra válaszolva ugyanis, hogy mi a véleménye arról, hogy az előző igazságügyi biztossal, Didier Reynders-szel szemben büntetőeljárás folyik, mert a vád szerint a belga állami szerencsejátékon keresztül mosta tisztára a pénzét, Tuzson ezt mondta: „Remélem, hogy a magyarok pénzét nem fogják ellottózni és kaparós sorsjegybe fektetni, hanem ez a pénz a magyar gazdaságot fogja erősíteni.” A miniszter egyúttal megkérdőjelezte azoknak a döntéseknek a jogosságát, amelyeket Didier Reynders hivatali ideje alatt – például a magyar jogállamisággal és a magyar uniós forrásokkal összefüggésben – hozott.