Válaszolt a kormány az Európai Bizottságnak, készen állnak a megegyezésre
Fotó: Varga Judit Facebook-oldala

Szokásunkhoz híven időben megküldtük a válaszunkat a Bizottság jogállamisági kondicionalitás levelére – közölte Varga Judit igazságügyi miniszter hétfő este a Facebook-oldalán.

Ujhelyi István, a szocialisták Európai Parlamenti képviselője hétfőn arra szólította fel a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra a válaszlevelet. Mint írta, a „mai nappal lejárt a Fidesz-kormány kéthónapos, hivatalos válaszadási határideje a kabinet jogállami bűnei miatt elindított, úgynevezett kondicionalitási, avagy feltételességi eljárással kapcsolatban. Mint ismert, az Európai Bizottság még április 27-én küldte meg a magyar kormánynak azt az átiratot, amelyben lényegében a Fidesz-kabinet elmúlt éves bűneit sorolta fel és várta azok magyarázatát. A Brüsszelből érkezett levél olyan – egyébként számos alkalommal már rögzített – tételeket tartalmaz, mint hogy a jelenlegi magyar közbeszerzési rendszer visszaélésekre alkalmas, a hatóságok nem kellő objektivitással üldözik a korrupciót, átláthatatlan az uniós források elosztása és az elszámolások ellenőrzése pedig felületes.”

Hangsúlyozta, hogy ennek az eljárásnak az eredményeként akár el is eshetünk a nekünk járó, összesen mintegy 15 ezer milliárd forintos támogatás egy jelentős részétől. „A mai nappal bezárólag a magyar kormánynak elvben hivatalos és részletes választ kellett küldenie az Európai Bizottságnak, kifejtve álláspontját a kifogásokkal kapcsolatban. A magyar nemzet joggal várja el a kormánytól, hogy ebben az ügyben a lehető legátláthatóbb módon tárgyaljon az Európai Unióval, ezért a tisztesség megköveteli, hogy késlekedés nélkül hozzák nyilvánosságra a Brüsszelnek küldött választ és tegyék világossá: milyen garanciákat vállalt a magyar kormány a jogállamiság helyreállítása és az uniós források mielőbbi lehívása érdekében” – írta.

Varga Judit hétfő esti bejegyzésében nem ismertette a válaszlevelet, csak annyit írt, hogy a kormány számára mindig is fontos volt a lojális együttműködés és a kölcsönös tiszteleten alapuló konstruktív párbeszéd. „A Bizottság minden kérdésére maradéktalanul és szakmai igényességgel válaszoltunk most is, annak ellenére, hogy bizonyos pontokban megalapozatlannak találtuk a brüsszeli aggályokat. Mi továbbra is maradunk az egyenes és igényes szakmai párbeszédnél. Készen állunk a tárgyalásra és a megegyezésre” – fogalmazott.

Navracsics Tibor: A brüsszeli eljárásnak nincs köze a „gyermekvédelmi” törvényhez
Arató László

Navracsics Tibor: A brüsszeli eljárásnak nincs köze a „gyermekvédelmi” törvényhez

Az uniós pénzek lehívásáért felelős miniszternek az a feladata, hogy kompromisszumot kössön a brüsszeli testülettel elsősorban a Magyarországot megillető, több mint hétmilliárd eurós helyreállítási alappal kapcsolatban.

Az uniós pénzek lehívásáért felelős miniszterként Navracsics Tibor az elmúlt héten Brüsszelben tárgyalt, szűk három nap alatt tizenegy jelenlegi és két volt uniós biztossal találkozott, hogy elérje a megállapodást a magyar kormány és az Európai Bizottság között. A Magyar Hang tudósítójának nyilatkozva elmondta, hogy a kormány nyitott arra, amit elvárnak tőle Brüsszelben. A beszélgetés során elismerte: a gyermekvédelmi törvény a melegeket a pedofilokkal összemosó módosításainak semmi köze a befagyott forrásokhoz.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a kormány kompromisszumkészsége mellett viszont arról is beszélt a múlt héten, hogy felkészültek arra is, hogy a pénzek nélkül is meg kell élnünk. „Ez nem jó forgatókönyv számunkra, de anyagilag felkészültünk” – mondta.

A Portfolio ezek után hétfőn elemzést készített a témában, melyben arra jutottak, hogy már eddig is jócskán hiányoztak az EU-pénzek a magyar költségvetésből, és ha az év hátralévő részében, illetve 2023-ban is csak minimális összegben jönnének, akkor 2023 végére összességében már több ezer milliárdos lenne az elmaradás, így drasztikusan más pályára keveredne a magyar államháztartás és az egész gazdaság a tervekhez képest.