Tokiói kvóta a nyílt vízen, továbbjutás a medencében

A késõbbi negyedik helyezett Rasovszky Kristóf a férfi nyíltvízi úszók 10 kilométeres versenyében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Joszuban, a nyílt vízi úszás helyszínén – amely 130 kilométerre helyezkedik el a vb központjától, Kvangdzsutól – ezúttal a világbajnoki helyezések mellett a 2020-as olimpiai kvóták megszerzése is ott lebegett az úszók szeme előtt. A férfiak 10 kilométeres számának első tíz helyezettje ugyanis kvalifikálta magát Tokióba, és ennek megfelelően hatalmas, 74 fős mezőny vágott neki az ötkarikás versenyszámnak. Köztük természetesen a magyarok, az 5 kilométeren vb-címet szerző Rasovszky Kristóf, a 6. helyen záró Székelyi Dániel. A magyarok első vb-aranyérmét megszerző Rasovszky a rajt előtt elárulta, számára most a kvóta a legfontosabb, így az sem érdekli, ha ennek megszerzése miatt esetleg lemaradna a dobogóról, míg edzője, Szokolai László titokban újabb éremről álmodott.

A verseny ugyanúgy indult, mint a rövidebb távon szombaton: Rasovszky azonnal az élmezőnyben bukkant fel, és tartotta is a tempót, míg Székelyi megbújt a mezőnyben. Ennek megfelelően a táv második felének Rasovszky a 9., Székelyi a 30. helyről vágott neki. A végén a 22 éves világ-, és Európa-bajnokunk hatalmas csatát vívott a harmadik helyért, ám negyedik lett, ezzel teljesítve a tervet, megszerezve az olimpiai kvótát. A szám másik magyar indulója, Székelyi Dániel a 27. lett.

A célba érést követően kiderült, hogy Rasovszky, valamint az

első helyen végző Florian Wellbrock és a bronzérmes Rob Muffels megbeszélte

egymással, hogy végig összedolgoznak a verseny alatt, majd az utolsó

hajrászakaszon már egymást sem kímélik.

A negyedik helyezett Rasovszky Kristóf és a győztes német Florian Wellbrock (háttal) a férfi nyílt vízi úszók 10 kilométeres versenye után. Fotó: MTI/Kovács Tamás

kérdésére Rasovszky.

A tokiói szereplésről ezúttal lemaradó Székelyi Dániel elmondta, hogy a verseny elején belekerült egy nagyobb bolyba, ahonnan már nem igazán tudott feljebb úszni. Hozzátette, tisztában volt vele, hogy 10 kilométeren már jóval erősebb lesz a mezőny, és nem sok esélye lesz a kvótaszerzésre. A nyílt vízi úszók küzdelmei szerdán a nők 5 kilométeres versenyével folytatódnak, a magyar színeket Olasz Anna és Rohács Réka képviseli.

Amikor a női vízilabda-válogatottunk vízbe ugrott Kanada ellen, hogy megvívja a második mérkőzését is a Kvangdzsuban zajló világbajnokság csoportküzdelmeiben, a tét egyértelműen az volt, hogy már az oroszok elleni utolsó meccs előtt bebiztosítsa a továbbjutását. Nos, Bíró Attila együttese ezúttal nem számíthatott újabb világrekord különbségű sikerre – az első meccsen 64-0-ra verték a dél-koreai gárdát –, ugyanis az észak-amerikai csapat bizony a sportág megszületése óta az elit tagja. Ráadásul miután Kanada az első meccsén 18-10-re kikapott az oroszoktól, így számára létkérdéssé vált a győzelem. Azt egyébként abból is sejteni lehetett, hogy szoros találkozón dől el a pontok sorsa, hogy Magyarország a hazai rendezésű Világliga szuperdöntőjében gólzáporos, 16-14-es győzelmet aratott a juharlevelesek felett.

A magyar női vízilabda-válogatott két győzelem után már biztos továbbjutó a csoportjából, csak az a kérdés, első vagy a második helyen. Fotó: Derencsényi István FINA

Kedden aztán majdnem lemásolta a két válogatott a fent említett összecsapást. A találkozón hét gólig jutó Keszthelyi Rita vezetésével ugyan a magyar válogatott végig vezetett a meccs során, ám az utolsó negyedben Kanada elképesztő felzárkózását követően kis híján kicsúszott a kezünkből a győzelem, ám végül 15-14-re sikerült nyerni. Ez pedig azt jelentette, hogy Bíró Tamás csapata egyrészt két meccs után biztosan továbbjutott a csoportjából, másrészt csütörtökön a szintén két győzelemmel álló olimpiai bronzérmes oroszokkal a csoportelsőségért csap majd össze.

Bíró Attila a találkozót követően elmondta, körülbelül az

összecsapás háromnegyedéig tökéletesen játszott a csapat, ugyan voltak hibák,

de végig a kezében tartotta a mérkőzést a gárda.

„Nagyon tetszett az, hogy a legfontosabb pillanatokban, vagyis amikor a kanadaiak nagyon feljöttek, akkor sikerült gólokat szereznünk. A fontos fórokat belőttük, fontos akciókból találtunk be, és többé-kevésbé helyén volt a védekezés. Aztán a kipontozódások miatt a végén kicsit elfogytunk erőben is, lábban is, mindenben, de a szívünk a helyén volt. Szívvel hoztuk a mérkőzést. Szó szerint kiizzadtuk, de nem is számítottam jobbra” – értékelt a Waterpolo.hu oldalon a mérkőzést követően a szövetségi kapitány, aki megjegyezte, nem biztos, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján csapatának jót tenne az első hellyel járó három nap szünet. Ugyanis a csoportelső azonnal a legjobb nyolc közé kerülnek, míg a többi továbbjutó nyolcaddöntőt vív.

A szinkronúszók ezúttal a párosok szabadprogramjával folytatták vb-szereplésüket, és a magyar induló Dávid Janka és Gács Boglárka a 28. helyen végzett a 46 kettőst felvonultató kvalifikációban. Natalija Taraszova szövetségi kapitány a kűrt követően elmondta, annak ellenére, hogy több mint három órát kellett tanítványainak várakoznia, végig koncentráltak, s az év eddigi legjobb teljesítményét nyújtották. A selejtezőben a papírformának megfelelően az oroszok kapták a legmagasabb pontszámot, Szvetlana Kolesznyicsenko és Szvetlana Romasina 96,6667-es teljesítménnyel jutott a 12 párost felvonultató döntőbe.