Csaknem 38 ezer cég szűnt meg tavaly Magyarországon és mélyponton volt a cégalapítási kedv is – az Opten céginformációs rendszer adatai szerint 2023 a negatív rekordok éve volt az úgynevezett cégtrendben.
Az Opten adatai alapján az látszik, hogy az elmúlt hat évet vizsgálva több negatív rekord is született a mögöttünk hagyott esztendőben. Az alapítási kedv mélyponton volt 2023-ban a 25,7 ezer új vállalkozással – ez az előző évtől több mint 13 százalékkal maradt el – és az elmúlt hat év legalacsonyabb értékét hozta. Ezzel együtt csaknem 38 ezer cég szűnt meg, ez 8,5 ezerrel több az előző évinél, és ugyancsak negatív rekordnak minősül az elmúlt hat évben. A megszűnések több mint fele végelszámolással történt, a dobogó második és harmadik helyére a felszámolások (több mint 9 ezer) és a kényszertörlések (több mint 8 ezer) kerültek. A leginkább negatívan érintett nemzetgazdasági ágak a kereskedelem, a feldolgozóipar és a szállítás, illetve a raktározás, itt a leginkább a gazdasági kilátások voltak a fő előidéző tényezők. De ide tartozott még a szakmai, tudományos tevékenység és az információs, illetve a kommunikációs ágazat, itt viszont már a sokkal inkább a KATA változásai jelentették a fő szempontot.
A negatív rekordok nem álltak meg itt, az új cégbírósági eljárásokban is jelen voltak, a leglátványosabb a 21 ezret majdnem elérő új felszámolási eljárásszám. Riasztónak tűnhet ez az érték, hiszen az elmúlt években – leginkább 2022 előtt – 5-6 ezres esetszámok voltak a jellemzőek. – Nem gondolom, hogy tömeges bedőlésről kellene beszélni, e mögött egy új technikai elem is meghúzódik – mondta Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője. Közlése szerint ez a kényszertörlési eljárásokhoz kapcsolódik, ahol a 2022 második felétől érvényes intézkedések hatására sok esetben fordult át a kényszertörlés felszámolási eljárásba. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy a magas felszámolási eljárásszámban már megjelentek a gazdasági nehézségek is, amihez már legalább 2,7 ezer esetszám tartozik.
Alföldi Csaba szerint elmondása szerint nem csak az elodázott cégmegszűnések domináltak 2023-ban, erőteljesen befolyásoló tényező volt a KATA átalakítása, de érzékelhetővé vált a magas infláció, a magasabb kamatkörnyezet, a technikai recesszió is. Ezek együttes eredménye, amely 2023-ban megmutatkozott a cégtrendben.