
A 4iG Űr és Védelmi Zrt. (4iG S&D) nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá a houstoni székhelyű Axiom Space, Inc. vállalattal, amelynek célja a közös űripari együttműködési lehetőségek feltárása és fejlesztése, amely kiterjed a föld körüli adatközpont-szolgáltatásokat (ODC) területére – közölte a 4iG hétfőn az MTI-vel. A tájékoztatás szerint a felek közös munkacsoportot hoznak létre, melynek feladata a fejlesztési területek vizsgálata lesz a vállalatok közötti szinergiák mentén.
A houstoni székhelyű űrinfrastruktúra-fejlesztő Axiom Space vezető szerepet tölt be a kereskedelmi célú űrrepülés és az űrinfrastruktúra-fejlesztés területén. A társaság a világ első kereskedelmi célú űrállomását építi. Az amerikai űripari vállalat mikrogravitációs kutatásokhoz biztosít megoldásokat, különös tekintettel az űrbéli adathálózatokra, adattárolásra és feldolgozásra. A magyar űrhajós program, a HUNOR szintén az Axiom Space partnere – ismertették.
A 4iG S&D a 4iG Csoport űripari és védelmi ipari érdekeltségeit összefogó önálló holdingvállalat, melynek célja a globális piacra lépés többek között a műholdfejlesztés, -yártás, -üzemeltetés, műholdas szolgáltatás, a dróngyártás, a drónvédelem, valamint a védelmi ipari, digitalizációs szolgáltatások területén. A 4iG S&D HUSAT Programjának – Közép-Kelet Európa első magánkezdeményezésben megvalósuló műholdprogramja – célkitűzése egy geostacionárius és összesen nyolc, alacsony földkörüli pályán keringő földmegfigyelési műholdból álló konstellációt pályára állítása 2032-ig – írták.
A 4iG Csoport rekord árbevétellel zárta 2024 első kilenc hónapját. Az IFRS szerinti nettó konszolidált árbevétel 20,54 százalékkal 507,8 milliárd forintra emelkedett, az EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 15,11 százalékkal 169,8 milliárd forintra nőtt. A 4iG a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) prémium kategóriás kibocsátója, részvényei pénteken 1430 forinton zártak, árfolyama az utóbbi egy évben 720 és 1460 forint között változott.
Az ausztrál Forbes fél évvel ezelőtti információi szerint az Axiom Space „alig képes fizetni a számláit”. Az alapító milliárdos Kam Ghaffarian hatalmas célokat tűzött ki maga elé, amelyek rengeteg befektetőt győztek meg az alapításkor arról, hogy érdemes a pénzüket az Axiomra költeni. A vállalat legfőbb víziója egy teljesen privát űrállomás volt, amelyen egyszer majd fizető vendégek sokasága élhet és dolgozhat. Az Axiom utóbbi évei azonban meglehetősen vegyesre sikerültek. Miközben az általa verbuvált űrutasok valóban megjárták háromszor az ISS-t (ami nagy médiafigyelmet és ezzel a siker látszatát keltette), sajtóértesülések szerint az eddigi missziók mindegyike veszteséges volt, így az Axiom pénzügyi helyzete egyre válságosabbra fordult. A Forbes által megszerzett belső céges dokumentumok, illetve a névtelenül nyilatkozó alkalmazottak beszámolói egyöntetűen arról árulkodnak, hogy a cég súlyos likviditási krízisbe került, amelynek hátterében a piaci nehézségek és az üzleti ballépéseik mellett az újabb befektetésgyűjtő akciók meglehetősen hideg fogadtatása áll. Az Axiom összesen 670 millió dollárt fizetett a négy SpaceX-útért, de mindegyik küldetésen több tízmillió dollárt bukhatott.
A cégről és a magyar űrhajós program bizonytalanságairól a napokban írtunk.