A kormány azt szeretné, hogy 2030-ra Magyarországon jó legyen élni és dolgozni
Varga Mihály pénzügyminiszter azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2021. május 3-án (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

A járvány miatt a 2022-es költségvetés tervezetének leghangsúlyosabb eleme a gazdaság újraindítása, mindemellett megőrzi a kormány eddigi értékeit, így a családok védelmének, a gyermeket nevelők támogatásának és az idősek megbecsülésének is kiemelt szerep jut – mondta az MTI szerint Varga Mihály pénzügyminiszter annak alkalmából, hogy a 2022-es költségvetési törvényjavaslatot kedden átnyújtotta Latorcai Jánosnak, az Országgyűlés alelnökének a parlamentben.

A pénzügyminiszter kiemelte, a 2022-es költségvetési törvényjavaslatban a kormány dinamikus, 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel számol, GDP-arányosan 5,9 százalékos hiánycél és 79,3 százalékos államadósság mellett. A javaslat hat célnak felel meg, ezek: a gazdaság újraindítása, a családok támogatása, a 13. havi nyugdíj visszaépítése, a 25 év alatti fiatalok adómentessége, a munkáltatói adóterhek további csökkentése és a munkahelyteremtéshez, illetve a beruházások támogatásához szükséges források biztosítása – foglalta össze Varga Mihály.

Elárulta, a tervezetben a gazdaság újraindítására 7308 milliárd forint áll rendelkezésre. Ebből a családi támogatásokra 2778 milliárd forintot fordítanak, az egészségügyre pedig 2884 milliárd forintot.

MNB: a járvány ellenére javultak a magyar gazdaság külső egyensúlyi mutatói 2020-ban
Magyar Hang

MNB: a járvány ellenére javultak a magyar gazdaság külső egyensúlyi mutatói 2020-ban

A jegybank friss fizetési mérleg jelentéséből többek között az derült ki, hogy a magánszektor megtakarítása jelentősen emelkedett.

Az Európai Uniótól az idén indult, új, hétéves pénzügyi ciklusban minden korábbinál több forrásra számíthat az ország – idézte fel Varga Mihály, aki arra is kitért, hogy 2022-ben 3001 milliárd forintra számít a kormány. A pénzügyminiszter összegzésképpen úgy fogalmazott, hogy a gazdaság újraindításával a kormány célja az, hogy 2030-ra Magyarország azon sikeres országok közé tartozzon, ahol jó élni, lakni és dolgozni.

Bánki Erik, a Fidesz frakcióvezető-helyettese keddi videónyilatkozatában, amelyet a költségvetési törvényjavaslat benyújtása kapcsán tett közzé, azt hangsúlyozta: a jövő évi költségvetés minden elemében a magyar társadalom és gazdaság érdekeit szolgálja, valamint abba az irányba mutat, hogy a lehető leggyorsabban lábaljon ki Magyarország a gazdasági válságból, a lehető legsikeresebb legyen ezen a téren is Európában, és a magyar emberek a lehető leggyorsabb érezzék a bőrükön az életszínvonal növekedését. Az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke üdvözölte, hogy a költségvetési javaslat alappillérei a korábbi évhez képest nem változtak: továbbra is kiszámíthatóságot és biztonságot nyújt az indítvány.

MNB: Januárban aktívumba fordult a fizetési mérleg
Magyar Hang

MNB: Januárban aktívumba fordult a fizetési mérleg

A külföldiek működőtőke befektetéseihez kötődő profit hazautalás a decemberi 390 millió euróról, 20 millió euróval 370 millió euróra csökkent – írja közleményében a jegybank.

Bánki Erik nem felejtette megemlíteni, hogy a Fidesz-KDNP elutasítja azt a válságkezelési programot, amelyet a baloldal 2008-2009-ben már egyszer megpróbált Magyarországra erőltetni. Hozzátette: a Gyurcsány Ferenc vezette baloldal akkor egyhavi bért vett el a közalkalmazottaktól és az egészségügyi dolgozóktól, egyhavi nyugdíjat a nyugdíjasoktól, valamint megemelte az adókat, megszüntette a családtámogatásokat és olyan IMF hitelt vett fel, ami megkötötte az akkori kormány kezét minden pozitív döntés illetően.