Rekordot dönthet az áruhitelek száma és összege
(Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

Várhatóan minden korábbi csúcsot megdönt idén a magyar családok által felvett áruhitelek száma és összege – legalábbis erre lehet következtetni a Magyar Nemzeti Bank statisztikájából, amely szerint az idei év első tíz hónapjában kötött áruhitel szerződések darabszáma meghaladta a 141 300-at, azok összege pedig elérte a 36,5 milliárd forintot. Ez éves szinten a folyósított összegben 15, darabszámban pedig 12,5 százalékos növekedést mutat. A szerződések darabszámában az eddigi csúcsot 2019-ben, a koronavírus-járvány előtti utolsó évben mérték, amikor 172 ezer szerződésben adósodtak el a magyar családok. Az áruhitelek összege pedig tavaly érte el a csúcsot, amikor 41 milliárd forint hitelt vettek fel áruvásárlásra a magyarok.

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakportál vezetője ennek kapcsán arra hívja fel a figyelmet, hogy az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, a karácsonyi ajándékozási láznak köszönhetően az év utolsó két hónapjában jön meg igazán az emberek kedve a vásárláshoz, és így az áruhitelek iránti igény is ekkor a legmagasabb. Miután pedig az idei év szeptemberében 4,21, októberében pedig 4,48 milliárd forint értékben vettek fel áruhitelt az emberek a boltokban kihelyezett áruhitel pultoknál, illetve a webáruházakban, és az év első nyolc hónapjából hatban meghaladta az igény a négymilliárd forintot, szinte biztosra vehető a csúcsdöntés. A pénzügyi szakértő várakozása szerint 45 milliárd forint fölé fog nőni a kihelyezett áruhitelek összege az év végére.

Az elmúlt évek statisztikáját vizsgálva azt is észre kell venni, hogy folyamatosan nő az átlagos áruhitel összege. Amíg 2021 első felében még 200 ezer forint alatt maradt ez az összeg, addig a következő évben már 230 ezer forintról beszélhetünk, tavaly októberben az egy szerződésre eső hitel összege csaknem elérte a 300 ezer forintot, egészen pontosan 298 ezer forint volt. Ez nem feltétlenül jelenti, hogy évről évre értékesebb áru vásárlásához igénylünk hitelt, sokkal inkább a kiugróan magas hazai inflációt jelzi.

Az idei évben viszont ezzel ellentétes folyamat figyelhető meg: egyre kisebb az egy vásárlásra jutó hitelösszeg. A tavaly decemberi 298 ezer forintos csúccsal szemben idén tavasszal már csak 250 ezer forint volt az átlagos hitelösszeg, igaz a karácsony közeledtével lassú emelkedés indult el, hiszen az elmúlt két hónapban már 260 ezer forint átlagos hitelösszegről beszélhetünk. Ez a folyamat arra utal, hogy a családok tartalékai az elmúlt két év kiugróan magas inflációjának következtében fokozatosan eltűntek, így már az alacsonyabb áron kínált háztartási eszközök, egyéb műszaki cikkek megvásárlásához is kénytelenek hitelt felvenni. Ugyancsak a családok gyengülő vásárlóerejére utal, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter idén többször is panaszkodott arra, hogy a kormány várakozásánál gyengébb a fogyasztás. Szintén ezt igazolják a felmérések, amelyek szerint az üzleti és fogyasztói bizalom is visszaesőben, mert nem tudni, mit hoz a következő év.

Mindezen folyamatokat figyelembe véve érdemes elgondolkodni azon, mekkora kiadásba veri magát az ember, különösen, ha hitelből szeretné a megvásárolni a hőn áhított mobiltelefont, laptopot, esetleg mosogatógépet. Ha pedig mégis úgy dönt, hogy nem tud, nem akar lemondani a vásárlásról, akkor érdemes nulla százalékos thm-re (teljes hiteldíj mutató, amely a kamat mellett az összes költséget tartalmazza) eladósodni, mert ebben az esetben valóban annyiba kerül a termék, ami az árcédulán szerepel. Ezzel szemben a „normál” árukölcsön hitelköltsége októberben 12,7 és 14,2 százalék között alakult, vagyis egyéves futamidő esetén százezer forint hitel esetén 112,5 és 114,2 ezer forint közötti összeget kell visszafizetni 12 hónap alatt.

Karácsony előtt külföldre is viszik a magyar pontyot
Facsinay Kinga

Karácsony előtt külföldre is viszik a magyar pontyot

Sokan az utolsó pillanatra hagyják a beszerzést, és inkább tülekednek, pedig nem biztos, hogy jól teszik. Körkép a hazai kínálatról és árakról.

Végül arra is fel kell hívni a figyelmet, hogy a nulla százalékos hitel ugyan valóban kedvező, ez a konstrukció azonban jellemzően az áruházláncoknál, a nagy webáruházaknál érhető el, ahol számottevően magasabbak az árak, mint a kisebb forgalmazóknál, ahol viszont nem érhetők el ezek a kedvezményes hitelek. Az árkülönbség akár 20-25 százalék is lehet. Annak tehát, aki megteheti, mert van annyi pénz a zsebében, érdemes egy összegben megvásárolni az árut, mert sokat spórolhat vele. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy mielőtt az ember egy kisebb webáruházban rendel, utána kell nézni, mennyire megbízható a forgalmazó.