Az építőipar még nincs túl a nehezén
Újépítésű és még építés alatt álló ingatlanok Budapesten (Fotó: Végh László / Magyar Hang)

Ötven százalékkal több új építőipari vállalkozás alakult januárban, mint tavaly, de közben negyedével emelkedett a kényszertörlések száma – áll az Opten céginformációs rendszer elemzésében. A tavalyi esztendő nem kedvezett ennek az iparágnak: a KSH gyorsjelentése szerint az ágazat teljesítménye 0,4 százalékkal zsugorodott, miközben az új szerződések száma is 2,6 százalékkal csökkent. Különösen az épületek építése sínylette meg az évet, itt a visszaesés 4,1 százalék volt. Az árak azonban tovább emelkedtek, év végére 5,6 százalékkal haladták meg az előző évit, a legnagyobb áremelkedést pedig az egyéb építmények építése területén tapasztalták, ez 6,7 százalékos volt.

A lakásépítési szektor sem tudott megújulni: tavaly mindössze 13 295 új lakás épült, ami 29 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján 2024 -ben 20 494 lakás építését tervezték, ez mínusz 4,7 százalékot jelent.

– A 2025-ös év összességében az építőipari ágazat számára egy nehezebb év lesz, mint a tavalyi, amiből a lakásügy mozdulhat ki pozitív irányba, a megkezdhető munkák növekedésével – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke.

A negatív trendek ellenére biztató jelek is mutatkoznak. Az elmúlt négy év tapasztalatai szerint januárban szokott a legkevesebb cégalapítás történni az építőiparban. Ennek ellenére idén januárban több mint 50 százalékkal több vállalkozás alakult, mint tavaly ugyanebben az időszakban, és 15 százalékkal több, mint 2023-ban. Az egyetlen vesztes a cégalapítások terén az egyéb építmények építése volt, itt 40 százalékos visszaesést regisztráltak. Bár a cégalapítási kedv növekedése örvendetes, a megszűnő cégek száma még mindig magas. Idén januárban közel 450 cég szűnt meg, ami ugyan tizedével kevesebb, mint tavaly, de továbbra is magas érték. Az új cégeljárások száma meghaladta a 850-et, ami 5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakához képest, ugyanakkor az új kényszertörlések száma közel 25 százalékkal emelkedett, és a végelszámolások szintje is magas maradt.