Az Európai Unió is vámokat vet ki a népszerű amerikai termékekre
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöki posztjának várományosa beszédet mond az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2019. július 16-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Szerda hajnalban élesedtek az acél- és alumíniumimportra kivetett amerikai vámok, amelyek az Európából származó termékekre is érvényesek. Donald Trump amerikai elnök a vámmentesség megszüntetését és a vámok kivetését azzal indokolta, hogy a nagy mennyiségű acél- és alumíniumimport az Egyesült Államok nemzetbiztonságát veszélyezteti, Kínát pedig azzal vádolta, hogy olcsó fémtermékkel árasztja el a piacot.

Az Európai Unió sem maradt tétlen: az Európai Bizottság bejelentette, hogy áprilistól extra uniós vámokat vetnek ki az olyan népszerű amerikai termékek behozatalára, mint a bourbon whisky, a farmerek, a motorkerékpárok, a hajók és a mogyoróvaj. Áprilisban további amerikai exportra terveznek ellenintézkedéseket bevezetni. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint a vámok rosszak az üzleti életnek, és még rosszabbak a fogyasztóknak. – Meggyőződésünk, hogy egy geopolitikai és gazdasági bizonytalansággal terhelt világban nem közös érdek vámokkal terhelni a gazdaságainkat – jelentette ki. Arra utasította a kereskedelmi biztost, hogy tárgyaljon az Egyesült Államokkal a jobb megoldások megtalálásában.

Az Egyesült Királyság kiábrándítónak tartja az amerikai kormány lépését. Jonathan Reynolds kereskedelmi miniszter arról beszélt a BBC szerint, hogy minden lehetőséget az asztalon tart. Szavai szerint az Egyesült Királyság szélesebb gazdasági megállapodásról tárgyal az Amerikai Egyesült Államokkal, hogy megszabaduljon a vámtehertől. A miniszter továbbra is szoros együttműködést ígért az Egyesült Államokkal azért, hogy az Egyesült királyság üzleti érdekei érvényesülhessenek.

Mint arról beszámoltunk, időközben az USA és Kanada között valamelyest enyhült a vámfesztültség. Az amerikai elnök ugyanis visszavonta a kanadai acélra és alumíniumra kivetett vámok megduplázásával kapcsolatos fenyegetését, miután rendeződött a kanadai Ontario tartomány és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vita. A kanadai Ontario tartomány 25 százalékos pótdíjat jelentett be a több amerikai államba irányuló villamosenergia-exportra. Erre válaszul Trump további 25 százalékos vámot helyezett kilátásba a kanadai fémekre, ami így 50 százalékra emelte volna a vámokat.