Az új áramelszámolással is érdemes napelemes rendszert telepíteni a szakértő szerint
Napelemek a háztetőn. Képünk csak illusztráció! (Fotó: Pxhere.com)

Annak ellenére, hogy változik a háztartási napelemes rendszerekkel megtermelt áram elszámolása, a szakértő szerint továbbra is megéri ilyen beruházásba fektetni – írja az MTI. Az önerőből napelemes rendszert telepítők továbbra is szerződhetnek, 2023. december 31-ig, szaldó elszámolásban az áramhálózati cégekkel, a beruházást állami támogatással megvalósítók esetében azonban július elsejétől át kell térni a bruttó elszámolásra.

A napelemes rendszereket telepítő Energiatakarék Kft. MTI-hez eljuttatott tájékoztatójában kifejtette: szaldós elszámolás mellett egy jól méretezett napelemes rendszerrel nulla közelébe lehet csökkenteni a havi villanyszámla összegét, így a teljes beruházás megtérülési ideje 10-12 év. – Bruttó elszámolás mellett a villanyszámla körülbelül kétharmada a megtakarítás, így 14-18 év körül alakul az átlagosan várható megtérülés. Az otthonfelújítási programban elérhető, akár 50 százalékos állami támogatással azonban a bruttó elszámolású napelemes projektek megtérülése 7-9 évre csökken – ismertette Kujáni Péter szakértő.

Alig vannak olyan magyar ingatlanok, amelyek energetikailag korszerűek lennének
Magyar Hang

Alig vannak olyan magyar ingatlanok, amelyek energetikailag korszerűek lennének

Tavaly 150 ezer energetikai tanúsítványt adtak ki, csupán a 4,78 százalékuk érte el a legjobb minősítést.

A napelemes rendszerről történő közvetlen fogyasztás mértékének növelésével tovább lehet javítani a megtérülési időket. A cél, hogy a fizetett áram és a napelemekkel ingyen megtermelt áram felhasználásának aránya minél jobban az utóbbi felé tolódjon el. Erre a fogyasztási szokások átalakításával nyílik több lehetőség, például a programozható elektromos eszközök használatát érdemes a napos órákra, a termelés csúcsidőszakára időzíteni.

Nagyobb mértékben növelhető a napelemekről való közvetlen fogyasztás mértéke, ha a nappal megtermelt többletenergiát akkumulátorban tárolják, éjszakai felhasználásra. Így az év jelentős részében 24 órán keresztül kizárólag a saját napelemeik által megtermelt elektromos energiát tudják használni a fogyasztók.