Brüsszeli szakértő: legkevesebb 10 százalékkal esik idén a magyar GDP
Az uniós közös valuta, az euro szimbóluma az Európai Központi Bank székhelyének is helyet adó németországi Frankfurt városában (Fotó: Mauro Sbicego/Unsplash)

A valóságtól elrugaszkodott gondolat, hogy a magyar költségvetés hiánya 2,7 százalékos legyen ebben az évben, hiszen legjobb esetben is tíz százalékkal eshet a bruttó hazai termék (GDP) Magyarországon az idei évben – nyilatkozta az Euronews-nak Darvas Zsolt közgazdász, a brüsszeli Bruegel Intézet (Brussels European and Global Economic Laboratory) szakértője.

Darvas Zsolt szerint nincs ésszerű magyarázat arra, hogy miért ragaszkodik a magyar kormány a 2,7 százalékos hiányhoz, hiszen a három százalékos uniós elvárást is felfüggesztették időlegesen a válság kezelésének érdekében. Talán az lehet mögötte, hogy el szeretnék kerülni a túlzottdeficit-eljárást, illetve hogy pénzügyi mentőcsomagra legyen rászorulva az ország. Ez esetben ugyanis alá kellene vetni magát az európai intézmények gazdaságpolitikai elvárásainak, ezzel csökkentve a magyar kormány mozgási szabadságát.

A közgazdász szerint a koronavírus-járvány miatt hónapokra leáll számos tevékenység, sok vállalat csődbe megy, sok ember elveszíti a munkáját nálunk és az unióban is. Ha a legjobb feltételezés valósul meg, hogy már néhány hónap elteltével sikerül visszaszorítani a vírus terjedését annyira, hogy fel lehessen oldani a korlátozásokat, akkor sem fog egyik napról a másikra visszaállni az élet a régi kerékvágásba.

Állami forrásból kell fizetni a nehéz helyzetbe kerültek bérét - Közgazdászok sürgetnek lépéseket | Magyar Hang

Fokozza hazánk nehézségeit, hogy nem csupán a belső problémák lesznek hatalmasak, amelyek leginkább az idegenforgalom, a vendéglátás és a gépjárműipar területén csúcsosodnak majd, hanem legnagyobb export partnerünk, Németország is komoly nehézségekkel küszködik – mondta.

Éppen ezért Darvas Zsolt szerint a legfontosabb feladat most a vállalatok életben tartása, a munkahelyek megőrzése, mert a válság elmúltával csak így indulhat viszonylagosan gyorsan újra a gazdasági élet. Ebben lehet nagy segítség, hogy az Európai Beruházási Bank a pénzügyminiszterek csütörtöki döntésének értelmében nagyobb mértékben fogja segíteni a kis- és középvállalkozásokat, ebből Magyarország is profitálni fog. Azoknál a vállalkozásoknál pedig, ahol drasztikusan csökken a bevétel, ott jelentős mértékben át kellene vállalnia a bérköltségeket az államnak.

„Az Orbán-kormány csomagja nem alkalmas a válságkezelésre, és nem törődik a társadalmi katasztrófával" | Magyar Hang

Nem szabad azonban hiú ábrándokat kergetni, még ha gyorsan normalizálódik is az élet – ami egyáltalán nem biztos –, a megszakadt ellátási láncok újjáélesztése, illetve újak kiépítése hosszabb időt vesz majd igénybe. Ezért arra kell berendezkedni, hogy hosszú időbe telik majd, amíg a sikerül ledolgozni a megnövekedett államadósságot – figyelmeztet Darvas Zsolt.