
Bejelentette az eddiginél is drasztikusabb vámpolitikai intézkedéseit Donald Trump amerikai elnök. A magyar idő szerint késő este ismertetett részletek alapján az Európai Unióból behozott termékekre 20 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államok, a Kínából érkezőkre 34, a Japánból behozottakra 24, az indiai árukra 26 százalékos vám vár. A 10 százalékos alapvám alatt egyetlen ország sem ússza meg, ennyi terheli majd például az Egyesült Királyságból érkező árukat.
Donald Trump az általa a „felszabadulás napjának” keresztelt napon a Fehér Ház rózsakertjében egy „Tegyük újra vagyonossá Amerikát” elnevezésű sajtótájékoztatón jelentette be az új vámokat. Egy nagy táblát tartva sorolta az egyes országok importtermékeire kirótt vámok mértékét, melyek szerinte a viszonossági elvet követik és egyszerűek: pontosan annyival terhelik majd a kereskedelmi partnerek áruit, mint amennyivel azok az amerikai árukat. (Az amerikai elnök nem csak a konkrét importvámokra, hanem minden egyéb, az amerikai termékek behozatalát megnehezítő adóra, intézkedésre is választ akar adni, köztük az általános forgalmi adóval, a digitális szolgáltatási adóval és további tételekkel, ezért jöttek ki a legtöbb esetben a kereskedelmi partnerek alap importvámjainál jóval nagyobb értékek). Azt üzente: akik kisebb vámokat akarnak, csökkentsék az amerikai termékek behozatalának költségeit. Szerinte még kedvesek is voltak, hiszen sokkal magasabb vámokat is kivethetett volna, de végül megelégedtek a partner általuk kalkulált össz-sarcának mintegy a felével.
Trump nem fukarkodott a nagy szavakkal, azt mondta, ez az amerikai történelem egyik legfontosabb napja, a nap, amikor „az amerikai ipar újjászületik, amikor eljön az új amerikai aranykor”. Vámrendelete pedig nem más, mint az USA gazdasági függetlenségi nyilatkozata. Mint fogalmazott, eddig más országok gazdagodtak és erősödtek az Egyesült Államok kárára, de ennek véget vetnek. Később egy kormánytisztviselő közölte, hogy csütörtöktől csak a korábban bejelentett, autókra vonatkozó 25 százalékos importvám él, az alap 10 százalékos vám szombaton lép életbe, a kölcsönös vámok pedig április 9-én élesednek. Az intézkedések célja, hogy helyreállítsa az USA kereskedelmi mérlegét, és növelje az amerikai gyártókapacitást, ugyanakkor mindez azonnali áremelkedésekhez vezet az Egyesült Államokban, és súlyos hatása lehet a globális kereskedelemre, különösen a várható válaszlépésekkel együtt.